Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 20 Prill, të vitit 2018, ka ndërruar jetë DJ i famshem suedez, Avicii,në moshën 28 vjeçare. I ndjeri ishte i njohur për super hitet ‘Wake me Up’, ‘Waiting for love’, ‘Heaven’, ‘The Nights’ dhe hite shumë hite të tjera. – Në po këtë datë, të vitit 1957, këngëtari Elvis Presley, qëndroi për…

Details

Bashkë kundër koronavirusit – vazhdon prodhimi i maskave plastike 3D për punëtorët shëndetësor

Qendra të ndryshme e vullnetarë të shumtë nga të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, janë bërë bashkë për t’iu dalë në ndihmë punonjësve shëndetësor në luftën kundër koronavirusit. Kësaj lufte kundër kësaj pandemie, së fundmi i është bashkuar edhe Qendra e Mitrovicës për Inovacion, e cila ka filluar me prodhimin e maskave plastike të…

Details

Inovacione të shumta teknologjike për të luftuar pandeminë

Ridizajnim i logo-ve, orientim i punës në krijimin e ventilatorëve e pajisjeve për frymëmarrje, janë vetëm disa nga hapat që kompanitë e mëdha teknologjike gjithandej botës, kanë ndërmarrë për të luftuar dhe për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Radio KFOR-i ka kontaktuar me Z. Agon Vitia, i cili ka studiuar fushën e…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Monumenteve dhe Lokaliteteve’

Sot, më 18 prill, shënohet ‘Dita Botërore e Monumenteve dhe Lokaliteteve’.  Në lidhje me rëndësinë e kësaj dite, Radio KFOR-i ka realizuar një intervistë me Ing. Dip. Arkitekt Gjejlane Hoxha, specialiste konservimi e cila tha: “Kosova ruan mozaik të pasur të trashëgimisë kulturore materiale dhe jomateriale, të krijuar në kontinuitet. Sot, kjo krijimtari gjeniale njerëzore…

Details

Nokta Grup ofrojnë shërbime psikologjike online, falas për të gjitha komunitetet në Kosovë

Duke kuptuar vëshirësitë psikilogjike që mund të sjellë situata e shkaktuar nga pandemia e COVID-19, nga tani mund të kërkojmë shërbime psikologjike online falas. Kjo vjen falë iniciativës së mbi 15 profesionistëve, Psikologë, Psikoterapistë, Psikiatër dhe Neurologë, të cilët do të ndihmojnë rastet apo personat të cilët ndjejnë ose përjetojnë frikë, ankth, stres, ngulfatje apo…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçohen këto ngjarje

– Në datën e sotme 18 Prill, të vitit 1987, këngëtarët Aretha Franklin dhe George Michael, ishin në pozitën e parë në top listën e këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli me singlin ‘I Knew You Were Waiting’. – Në vitin 1955, pikërisht me 18 Prill, këngëtari Ray Charles, ishte në pozitën e…

Details