Po rikthehet në jetë Brefest-i

Data 13 e këtij muaji do të përfshihet nga një ngjarje e veçantë me një simbolikë të tillë, ku do të ketë muzikë live, vend fantastik për të qëndruar dhe diskutim shumë frytdhënës nga të rinjtë pjesëmarrës. Kjo ngjarje e organizuar nga Brefest, ka karakter edukativ dhe krijues dhe kësaj radhe do të diskutohet për…

Details

Mësoni rreth trendëve të mediave sociale duke zhvilluar idetë tuaja

‘UNICEF Innovations Lab Kosovo’ në partneritet me IPKO Foundation kanë organizuar një punëtori mbi impaktin e mediave sociale dhe përdorimin e tyre për të bërë një ndryshim në shoqëri. Në këtë punëtori që do të zgjasë 2 ditë (27-29 shtator), pjesëmarrësit do të kenë mundësi të zhvillojnë aftësitë dhe përvojën profesionale, poashtu edhe të mësojnë…

Details

Rikthehet në Teatrin e Gjilanit “Shfaqja që shkon keq”

Për dashamirët e teatrit, posaçërisht ata të komedisë, nesër (12 shtator), në teatrin e Gjilanit do të shfaqet komedia “Shfaqja që shkon keq” me tekst të Henry Shield, Jonathan Sayer dhe Henry Lewis dhe me regji të Ilir Bokshit. Kjo komedi sjellë një trupë amatorësh dhe përpjekjen e tyre maksimale për të realizuar një shfaqje,…

Details

DokuKino në Prizren rikthehet me një program të veçantë të filmave

Pas një muaji pauzë, DokuKino do t’i hapë dyert sërish me një program të gjatë të filmave që kanë lënë gjurmë gjatë në Festivalin e Filmit “DokuFest”. Ky program ka filluar të hënën (9 shtator), ndërsa do të vazhdojë deri të premten (13 shtator). Sonte (11 shtator) do të shfaqen filmat “Stacion” dhe “Tegel”, si…

Details

Kosova zhvillon sonte ndeshjen më të vështirë për kualifikimet në “Euro 2020”

Përfaqësuesja e Kosovës sot (10 shtator) do ta zhvillojë ndeshjen e radhës në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian “EURO 2020”. Kosova sonte, në orën 20:45, do të luajë kundër Anglisë, në stadiumin “St. Mary’s” të Southampton-it. Ky do të jetë ballafaqimi më i vështirë për përfaqësuesen e Kosovës për kualifikimet në “EURO 2020”. Ballafaqimi…

Details

Në Gjakovë mbahet “Java e Filmit Francez”

Më 12, 14 dhe 15 shtator, në Gjakovë do të shfaqet “Java e Filmit Francez”, e cila organizohet nga Parku Kulturor “Ali Podrimja” dhe  “Francophonie Kosovo”, në bashkëpunim me Ambasadën e Francës në Kosovë dhe Aleancën Franceze në Kosovë. Më 12 shtator do të organizohet një koktej nga Ambasada e Francës në Kosovë, e më…

Details

Mbahet në Prishtinë punëtoria për vende të shëndetshme pune

Në kuadër të projektit “Support to Labour Inspectorate”, nesër (11 shtator), në “Europe House”, në Prishtinë,  do të mbahet punëtoria për vende të shëndetshme pune, me titull, “Menaxhimi i substancave të rrezikshme”. Në ora 11:30-12:15 do të mbahet Konkursi për Çmimin e Praktikës së Mirë – kërkimi i shembujve për të promovuar SSHP të mirë,…

Details

Përmbyllet konferenca që përkrahë të rinjtë e komuniteteve RAE

Sot (10 shtator), nga ora 09:30-13:00, në hapësirat e “House of Europe”, në Prishtinë, “Roma Veristas Kosova”  ka mbajtur konferencën përmbyllëse me temën “Prezantimi i të arriturave të programit RV Kosova për periudhën Shtator 2017 – Gusht 2019”. Përmes kësaj konference përkrahen studentët e komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian në arsimin universitar. Qëllimi kryesor i…

Details

Trajnim falas për programin e statistikave për shkenca sociale

Nëse doni të mësoni rreth programit për analizimin e të dhënave statistikore dhe menaxhimin e të dhënave,  më 14 shtator,  mund të bëheni pjesë e trajnimit pa pagesë, organizuar nga ‘Prishtina Institute for International Economic Studies’ në Prishtinë, duke filluar nga ora 10:00, në hapësirat e institutit organizues. Ky trajnim do t’ju mësojë bazat e…

Details