Sot fillon konferenca ‘Rinia dhe Gratë për Paqen’

Sot (4 tetor) fillon konferenca ‘Rinia dhe Gratë për Paqen”, organizuar nga ‘Akademia për Dialog’. Zonja Jasemine Kamberi dhe zonja Katarina Cukoviq (Cuković), nga Misioni i OSBE -së në Kosovë, thonë se qëllimi kryesor i organizimit të këtij forumi është që të mblidhen së bashku 30 gra dhe të rinj, në mënyrë që të zgjerojnë…

Details

“Java Botërore e Hapësirës”, frymëzim për të rinjtë që të përfshihen në sektorin hapësinor

Nga data e sotme, 4 tetor, fillon shënimi i “Javës Botërore të Hapësirës” përgjatë të cilës mbahen qindra aktivitete të sektorit të hapësirës. Për të kuptuar qëllimin dhe rëndësinë e shënimit të kësaj jave, Radio KFOR-i ka intervistuar Kryetarin e Klubit Astronomy Outreach of Kosovo, njëherit profesorin e fizikës dhe astronomisë, z. Mialim Rushiti: “Pjesa…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 4 tetor, të vitit 1975, bendi Pink Floyd, arritën në pozitën e parë të albumeve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tyre ‘Wish You Were Here’. Në këtë album, ata publikuan një këngë që i kushtohej ish anëtarit të këtij bendi, Syd Barrett. Kënga ‘Shine On You Crazy Diamond’,…

Details

Tetori, muaj i filmave horror

Tetori, muaji i festës së shtrigave apo ‘Halloween’, është përgjithësisht një festë 31-ditore e të gjitha gjërave të frikshme, mirëpo ky muaj do të na sjell edhe disa filma të rinj horror, që adhuruesit e këtij zhanri i presin me padurim. Duhet të pranojmë se muaji tetor, i vitit të kaluar 2020, ka qenë shumë…

Details

Të rejat javore nga teknologjia

Java teknologjike që sapo e kemi lënë pas, ka shërbyer për të gjithë, një lajm që po e prisnim prej kohësh. Që kur pandemia e Covid-19 nisi, shitjet e kompjuterëve janë rritur ndjeshëm, e kjo për shkak të punës dhe shkollimit nga shtëpia. Bashkë me këtë, përgjatë kësaj kohe, bota teknologjike ka qenë nën frikën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 3 tetor, feston ditëlindjen këngëtarja dhe vokalistja e bendit ‘No Doubt’,Gwen Stefani, e lindur në vitin 1969. Në vitin 1997, ajo mbante pozitat e para të këngëve më të mira në Amerikë dhe Angli me këngën ‘Don’t Speak’, si pjesë e bendit ‘No Doubt’. Në fillim të viteve 2000, Stefani vazhdoi karrierën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 2 tetor, feston ditëlindjen këngëtari i famshëm Sting, i lindur në vitin 1951 në Angli. Emri i tij i vërtetë është Gordon Matthew Thomas Sumner. Ai ishte vokalist dhe basist i bendit të famshëm The Police, deri në vitin 1985, kur filloi karrierën e tij si solo artist. Sting ka fituar 17…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e të Moshuarve’

Plakja është një proces fiziologjik dhe natyror, por kjo nuk do të thotë paaftësi apo sëmundje, prandaj Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1990, vendosi që data 1 tetor, të shënohet si ’Dita Botërore e të Moshuarve’, e cila do të shërbejë për të shtuar edhe më tutje respektin dhe kujdesin ndaj…

Details