‘Prishtina International Vocal Festival’ nis edicionin e parë

‘Prishtina International Vocal Festival’ sot (02.08.18) fillon edicionin e parë, si i vetmi festival që i dedikohet vetëm muzikës vokale. Në njoftim thuhet se tri veprat fituese, përveç interpretimit që do të bëhet nga Kori i Filharmonisë së Kosovës në koncertin përmbyllës të Festivalit, më datën 07.10.2018 në Prishtinë, ato edhe do të botohen në…

Details

Festivali Elektronik “The Summit” mbahet në Prishtinë

Adhurues  të muzikës elektronike bëhuni gati, sepse shumë shpejt do të filloj Festivali Elektronik “The Summit”. Festivali Elektronik pritet të mbahet me datat 3 dhe 4 Gusht, në Gërmia Park, te Koshat, në Prishtinë. Artistë nga vendi dhe e gjithë bota do të jenë me ju për dy ditë me radhë. Në ditën e parë,…

Details

“E ardhmja është vajzë” në Dokufest

Festivali më i madh Ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe të shkurtër “Dokufest”, këtë vit promovon barazinë gjinore përmes slloganit “E ardhmja është vajzë”, në programin e të cilit përfshihen gra të shumta pjesëmarrëse. Bazuar në komunikatën për media, të lëshuar nga organizatorët e këtij festivali, që nga data 3 deri më 11 gusht, 101 regjisore…

Details

Ferizaj prezanton prodhimet bujqësore në panair

‘Initiative for Kosova Community’ (IKC) në bashkëpunim me Komunën e Ferizajt, Drejtorinë e Bujqësisë dhe Pylltarisë, nesër organizojnë “Panairin e Prodhimeve Bujqësore”. Ky panair do të mbahet më datat 2, 3 dhe 4 Gusht 2018, në sheshin e qytetit “Dëshmorët e Kombit” në Ferizaj, duke filluar nga ora 10:00. Ky panair do të jetë një…

Details

Ferizaj përmes fotografive shpalos trashëgiminë kulturore

Në kuadër të agjendës së aktiviteteve të “Ditëve të Diasporës”, në oborrin e Bibliotekës “Sadik Tafarshiku” në Ferizaj, Muzeu i Qytetit atje ka hapur ekspozitën me fotografi nga Trashëgimia kulturore e trevës së Ferizajt. Për tu informuar më shumë lidhur me këtë ekspozitë në Ferizaj, Radio KFOR-i kontaktoi përgjegjësin e Njësisë për Trashëgimi dhe Muze…

Details

Stadiumi “Fadil Vokrri” nikoqir i Super Kupës së Kosovës

Ka pak ditë që është inauguruar stadiumi që mbanë emrin e legjendës së futbollit të kosovës dhe njëherit ish-presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri. Pas ndeshjes së zhvilluar ditë më parë ku luajtën veteranët e Flamurtarit dhe Prishtinës, dy skuadra që në të shkuarën i ka përfaqësuar Vokrri, stadiumi “Fadil Vokrri” më…

Details

Marigona fituese në Konkursin Ndërkombëtar të Operas në Portofino

Për sorpanon e njohur Marigona Qerkezi, çmimet janë bërë rutinore. Ajo së fundmi është vlerësuar me çmimin special në garën e 4-të të këndimit operistik në Portofino të Italisë, ku performoi në mesin e 250 këngëtarëve lirik nga 48 shtete të botës. Flautistja dhe solo këngëtarja e njohur, e cila suksesshëm po bën karrierë ndërkombëtare…

Details

‘Anibar’ shpall aktiviteteve për të rinjtë

Anibar ka bërë të ditur që në edicionin e saj të 9-të me radhë, i cili do të filloj nga data 13 deri më datën 19 Gusht, do të përfshij katër punëtori studentore. Njoftohet se këto punëtori studentore do të drejtohen nga profesionistë të animacionit nga e gjithë bota, ku do të kenë lloj-llojshmëri të…

Details