Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 21 janar, të vitit 2020, gjithmonë në hap me kohën, këngëtarja Dolly Parton, krijoi një meme me foto, që tregonte katër anët e personalitetit të saj, siç përfaqësohet nga LinkedIn, Facebook, Instagram dhe Tinder. Të famshëm të tjerë, si Oprah, Janet Jackson, Jennifer Garner dhe Miley Cyrus, iu bashkuan Parton, në argëtim me…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 21 janar, të vitit 1969, Diana Ross dha performancën e saj të fundit televizive, si anëtare e grupit muzikor të vajzave The Supremes, në emisionin ‘The Ed Sullivan Show’. – Më 21 janar, të vitit 2020, gjithmonë në hap me kohën, këngëtarja Dolly Parton, krijoi një meme me foto, që tregonte katër anët…

Details

Pranimi – bazë e një shoqërie të përparuar

Pranimi, përkufizohet si miratimi i një situate, procesi ose kushti pa një përpjekje për ta ndryshuar personin tjetër. Ne të gjithë, në një moment të jetës sonë kemi përjetuar një situatë kur jemi përjashtuar nga një grup shokësh ose një mbledhje shoqërore. Por, në një botë ideale, të gjithë individët do të pranoheshin ashtu siç…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 20 janar, të vitit 1982, këngëtari Ozzy Osbourne, teksa performonte në Auditoriumin Memorial të Veteranëve në Des Moines, në Iowa, ia kafshoi dhe ia hoqi kokën një lakuriqi të gjallë. – Më 20 janar, të vitit 1968, John Fred dhe Playboy Band, ishin pjesë e top listës së këngëve më të mira ‘One…

Details

T’i ngrohim zemrat duke ndihmuar të tjerët

Mirësia dhe humanizmi paraqesin disa nga vlerat dhe tiparet më të larta njerëzore. Të qenurit empatik dhe human ndaj njëri-tjetrit lartëson misionin tonë si njerëz. Sidomos gjatë dimrit është shumë e rëndësishme të ndihmojmë familjet të cilat jetojnë në kushte jo të mira, ku përveç sfidave të përditshme për të siguruar ushqimin, këto familje gjatë…

Details

Cineplexx sjell premierat e fundit në Kosovë

Dashamirët e filmit i pret një mundësi fantastike, pasi që shtatë premiera të filmave të rinj do të shfaqen në kinemanë Cineplexx: -‘Babylon’ një komedi, drame, ku historia e ambicies se madhe dhe të tepruar që gjurmon ngritjen dhe rënien e personazheve të shumtë gjatë një epoke dekadence dhe shthurjeje të shfrenuar në Hollywoodin e…

Details

Gjendja aktuale me CoViD-19 në Kosovë

Me fillim të këtij muaji, janar, po shënohet një rritje e lehtë e të infektuarve me CoViD-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se përgjatë 24 orëve të fundit, janë konfirmuar 17 raste, nga 117 testime të kryera.  Aktualisht numri i rasteve aktive në Kosovë është 80 persona të infektuar.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 19 janar, të vitit 1967, The Monkees ishin në pozitën e parë në top listën britanike, me këngën ‘I’m  A Believer’. Kënga e kompozuar nga Neil Diamond, kishte mbi 1 milion porosi për blerje, ende pa u publikuar. Albumi i tyre që përmbante këtë këngë, është shitur në mbi 10 milionë kopje, në…

Details

Thirrje për paqe

Studentë nga Kosova janë të ftuar që të aplikojnë në programin “Transformimi i konfliktit përmes edukimit për paqe empatike”. Aplikimi është i hapur deri më datën 5 shkurt dhe të gjithë të interesuarit detajet e aplikimit mund t’i gjejnë në vegzën e mëposhtme. https://qkss.org/en/lajmi/thirrje-e-hapur-transformimi-i-konfliktit-permes-edukimit-per-empati-ndaj-paqes/?fbclid=IwAR2pVn8ZjrL2Da58cEazOXDZagkq9MK0ZaSJ0zKyIW8H6GKfT4gjroMoFFg  

Details