Kujdes nga minat!

Shefi i Menaxhmentit të Trajtimit të Eksplozivëve (ETM) të KFOR JENG, z. Ciprian Andrica, në një intervistë dhënë Radio KFOR-it, tregoi se cili është roli i institucioneve të ndryshme siç janë Organizatat e Sigurisë së Kosovës dhe KFOR-i, në lidhje me zvogëlimin e kërcënimeve eksplozive në Kosovë: “KFOR-i, në bashkëpunim të ngushtë me prezencën ndërkombëtare,…

Details

Gjendja aktuale me COVID-19 në Kosovë

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe IKSHPK-së situata me pandeminë në Kosovë, në krahasim me muajt e kaluar është më stabile. Rreth situatës me Covid-19 në Kosovë, për Radio KFOR-in foli edhe Udhëheqësi i Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministrinë e Shëndetësisë, z. Faik Hoti: “Institucionet shëndetësore në Kosovë të kryesuara nga Ministria e Shëndetësisë,…

Details

Të rejat javore në teknologji

Java teknologjike na servoi lajmin e mirë për përdoruesit e Androidëve. Se shpejti, mund të fshini historikun e kërkimit në Google nga aplikacioni. Mjafton të klikoni ikonën e profilit dhe do të shikoni një opsion të ri të qasshëm “delete last 15 min”. Edhe Insagrami, na solli të reja këtë javë. Rrjeti social ka prezantuar…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 27 mars, të vitit 1970, ka lindur këngëtarja dhe njëherit kantautorja e famshme Mariah Carey, e cila sot feston ditëlindjen e 52-të.  Ajo është pjesë e librit të rekordeve ‘Guinness’ për vokalin e saj unik me pesë oktava, stilin e këndimit dhe aftësinë e saj të shkrimit të këngëve, e dekoruar me titullin…

Details

Dita Ndërkombëtare e Teatrit

Teatri si formë arti, duhet vlerësuar çdo ditë, në fakt është shumë e rëndësishme që edhe gjeneratat e reja, ti njoftojmë sa më herët me shfaqjet e bukura nga aktorët e talentuar edhe nëpër teatrot tona. Dita e sotme, 27 Marsi, shënon ‘Ditën Botërore të Teatrit’. Këtë vit, në fokus të Institutit Ndërkombëtar të Teatrove,…

Details

Filmat premierë të javës së ardhshme

Muaji mars ishte i ngjeshur me filma të shumtë që u dhanë premierë, por edhe muaji prill po fillon gjithashtu me disa premiera filmash të mrekullueshëm, të cilët ju presin që ti shihni gjatë ditëve të ardhshme. Në vijim ju sjellim titujt dhe datat e publikimit të tyre:   Filmi ‘Nitram’ – 30 mars Filmi…

Details