Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në po këtë datë, të vitit 2016, këngëtarja e famshme Alicia Keys, njoftoi se ajo nuk do të përdorë kozmetikë apo grim në fytyrën e saj. Ajo mori këtë vendim për të fuqizuar gratë në gjithë botën për t’u ndjerë mirë me veten e tyre dhe për të luftuar padrejtësitë që ndodhin ndaj grave.…

Details

‘Dita e Fëmijëve’ me super argëtim në Cineplexx

Me datën 1 qershor, Cineplexx në të dy kinematë, në Prishtinë dhe Prizren, do të organizoj një ngjarje argëtuese, dedikuar fëmijëve. Eventi do të fillojë nga ora 11:30, ku do të ketë program të përzgjedhur të filmave të animuar me çmim special të biletës, për vetëm 2€. Gjithashtu për nder të ditës së fëmijëve, kinemaja…

Details

Mjedisi është i të gjithëve, andaj ta ruajmë atë!

Të gjithë ne e shfrytëzojmë mjedisin për të zhvilluar veprimtaritë tona jetësore, shpesh fokusohemi në gjëra materiale, duke e anashkaluar kujdesin ndaj ekuilibrave natyrorë. Ju kujtojmë që me ndotjen e tokës, ujit dhe ajrit, gradualisht dëmtohen, shkatërrohen ekosistemet dhe habitatet natyrore të kafshëve dhe të bimëve. Njeriu e shfrytëzon tokën në favor të interesave të…

Details

Intervistë me Këshilltaren për Çështje Gjinore të OSBE-së, Biljana Nastavska për dhomat familjare në Kosovë

Më poshtë lajmit mund të lexoni intervistën e plotë me Këshilltaren për Çështje Gjinore të OSBE-së, Biljana Nastavska, për dhomat familjare në Kosovë, të realizuar nga Radio KFOR-i: Radio K4: Radio K4: Çfarë do të thotë kur themi se Kosova ka për obligim të ofrojë mbështetje adekuate për viktimat e dhunës ndaj grave dhe dhunës…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 30 maj, të viti 1973, këngëtari, kantautori, kitaristi dhe njëherit producent i filmave,  George Harrison, publikoi albumin e tij të dytë ‘Living In The Material World’ i cili kryesoi top listën amerikane ‘Billboard’. Pjesë e këtij albumi është edhe kënga “Give Me Love (Give Me Peace On Earth)”, e cila gjithashtu zuri vendin…

Details

Selia e OKB-së shënon “Ditën Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara”

Sot, 29 maj, në nder të “Ditës Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara”,  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, do të vendosë një kurorë me lule për të nderuar gati 4.200 paqeruajtës të OKB-së, që kanë humbur jetën që nga viti 1948. Sekretari i Përgjithshëm, z. Guterres, gjithashtu do të kryesojë një ceremoni,…

Details

Të rejat javore në teknologji

Javën që kemi lënë pas, nga kompania Samsung, njoftuan që nuk do të jetë më emri që përfaqëson vetëm telefona të mençur e televizorë, kjo pasi gjigandi po e sfidon veten edhe në fusha të tjera të teknologjisë. Në pesë vitet e ardhshme, kompania do të investojë 356 miliardë dollarë në hapësira strategjike si çipa,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1984, këngëtarja Tina Turner, lansoi albumin e saj ‘Private Dancer’. Albumi pati një sukses shumë të madh komercial mbarë botëror, duke fituar certifikime të shumëfishta platini dhe deri më sot mbetet albumi më i shitur i këngëtares, në Amerikën e Veriut. – Sot më 29 maj, feston ditëlindjen anëtarja…

Details

Fakte mbresëlënëse

“Gjithçka ka një histori”, kjo thënie është e drejtë, sepse të gjitha gjërat e nevojshme dhe të pa nevojshme që na duhen në jetë kanë një histori fillimi, që për gjeneratat e ardhshme mund të jenë shumë interesante. Më poshtë, Radio KFOR-i ua sjell disa fakte interesante: – Takat e larta tashmë përdoren nga gratë,…

Details