Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 8 mars 1965, Bob Dylan lansoi single-in e tij “Subterranean Homesick Blues”, e cila ishte edhe kënga kryesore e albumit “Bringing It All Back Home”. Këtë këngë akoma më të veçantë e bën videoklipi inovativ, i cili u dallua si një nga klipet e para moderne. – Në këtë ditë të vitit 1969,…

Details

Radio KFOR-i dhe Rave Travel sonte ju argëtojnë me DJ Desitën

Sonte Radio KFOR-i së bashku me Rave Travel, ju prezantojnë DJ Desitën! Ajo është një nga fytyrat e reja në skenën muzikore Bullgare, e cila kohëve të fundit vendosi të zëvendësojë profesionin e valltares me atë të kabinës së DJ-ve. DJ Desita, e konsideron vallëzimin një mënyrë meditimi, kështu që zgjedhja e këngëve të duhura…

Details

Mësues, urime dita juaj!

Jo rastësisht thuhet që një mësues i mirë është si një qiri, konsumon vetveten për t`ua ndriçuar rrugën të tjerëve, e pikërisht kështu janë mësuesit dhe mësueset, të cilët dijen e fituar, e përcjellin tek brezat e rinj, nxënësit e tyre. Data e sotme (7 marsi), është pikërisht festa e mësuesit, ku të gjithë njëzëri…

Details

Java e dytë e muajit mars, përplot me premiera filmash

Dashamirët e filmave, kanë me se të argëtohen edhe përgjatë javës së ardhshme, sepse filmat që do të jepen premierë gjatë ditëve në vijim, janë të shumtë dhe i përkasin të gjitha zhanreve filmike. Në vijim ju sjellim disa prej tyre: Filmi: ‘Heavy’ – Data e publikimit: 09 mars, 2021 Filmi:  “Red Dot’- Data e…

Details

Të rejat teknologjike që shënuan javën që po e lëmë pas

Java teknologjike e javës që sapo kemi lënë pas, nisi me një hap që ndodhi për herë të parë në historinë e fushës teknologjike, ku Australia është bërë vendi i parë që detyron kompanitë Facebook dhe Google, që të paguajnë kompanitë mediatike australiane. Kjo zgjoi shumë debat dhe kundërshti nga motorët teknologjikë, megjithatë vetëm pas…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 7 mars 1962, The Beatles inçizuan paraqitjen e tyre të parë në radio për programin “Teenager’s Turn – Here we go” në BBC. – Në këtë ditë të vitit 1975, David Bowie lansoi albumin e tij të nëntë “Young Americans”. Me këtë album, Bowie shfaqi interesimin e tij për muzikën R&B. Me këngën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 6 mars 1970, Charles Manson lansoi albumin e quajtur “Lie’ për të ndihmuar në mbledhjen e parave për mbrojtjen e tij në gjyqin e vrasjes Tate – LeBianca. – Në këtë datë të vitit 1994, Frank Sinatra u rrëzua në skenë gjatë një koncerti në Virginia. Vetëm një vit më vonë, në moshën…

Details