Filmat nga Kosova në festivalin e Frankofonisë

Edicioni i 18 -të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë, do të filloj nesër (2.10.2018) në Prishtinë nga ora 20:00 në në kinëmanë ‘Cineplexx’, me shfaqjen e filmit ‘Au Revoir là – haut’, nga Albert Dupontel. Festivali organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës, Belgjikës dhe Luksemburgut, ‘Aleancën Franceze të Prishtinës’, ‘Ministrinë e…

Details

Hapet ‘Panairi i prodhimeve vendore bujqësore’ në Prishtinë

Me moton “Mendo për nesër, blej prodhime vendore”, sot (01.11.2018) në sheshin “Zahir Pajaziti”, Komuna e Prishtinës do të hap panairin e prodhimeve vendore bujqësore. Ekonomitë familjare dhe ndërmarrjet bujqësore prodhuese dhe përpunuese të Prishtinës, do t’i ekspozojnë prodhimet e tyre, me ç‘rast vizitorët e panairit do të njoftohen për së afërmi me prodhimet vendore.…

Details

Karriera dhe jeta e Leze Qenës përmes fjalëve dhe fotografive

Gazeta online për art dhe kulturë’ KultPlus’ , më 5 nëntor, nha ora 14:00, në Qendrën Informative dhe Kulturore të Bashkimit Evropian, organizon “KultWoman me…..”, kësaj radhe me aktoren Leze Qena e cila me këtë rast do të ndajë me audiencën tregimin e jetës së saj. Leze Qena ndër gratë më të suksesshme shqiptare,  në…

Details

Tako punëdhënësin e ardhshëm në ‘Panairin e Punës’ në Prizren

Prizreni do të hapë ‘Panairi i Punës’, me datën 31 tetor 2018, në qendrën sportive ‘Sezai Surroi’, duke ia mundësuar të rinjve të takohen me punëdhënës të mundshëm dhe ti prezantojnë shkathtësitë e tyre. Kompanitë pjesëmarrëse do të paraqesin vendet e lira të punës apo praktikës në punë për punë-kërkuesit në këtë qytet. Këshilltarja për…

Details

Konkursi për gazetari “Rexhai Surroi” mbyllet së shpejti

Kanë mbetur edhe pak ditë deri në përmbylljen e konkursit për shpërblimin “Rexhai Surroi 2018”, për gazetari të shkruar. “Grupi KOHA” fton gazetarët e mediave të shkruara që të konkurrojnë për këtë shpërblim, i cili ndahet në shenjë respekti dhe kujtimi të gazetarit, shkrimtarit, Rexhai Surroi. Të gjithë gazetarët e interesuar, që janë të punësuar…

Details

1 Nëntori “Dita e Gruas Fedora”

“Dita e Gruas Fedora” (FWD) është një ditë festimi e cila shënohet  për të ndihmuar në rritjen e ndërgjegjësimit dhe falenderimeve për kontributet e grave që kanë dhënë në gjithë projektin “Fedora”. Në fakt “Dita e Gruas Fedora” shënon edhe përvjetorin e ekipit të “Fedora Women” dhe organizohet nga Prishtina Hackerspace dhe Free Libre Open…

Details

Stop dhunës në familje!

Muaji  tetor  shfrytëzohet për të organizuar aktivitete të ndryshme kundër dhunës ndaj gruas, nga shumë institucione vendore dhe ndërkombëtare. Një gjë të tillë është duke e organizuar edhe “Këndi Amerikan”,  në Prishtinë, ku sot (29.10.18) dhe nesër (30.10.18) organizon ngjarje  që rrisin ndërgjegjësimin për dhunën kundër grave. Përveç diskutimeve dhe bisedave në sallën e Bibliotekës…

Details

Nora Gjakova trimfon në garat e xhudos

Turneu ‘Grand Slam Abu Dhabi’ në xhudo, i ka sjellur fitore të madhe xhudistes Nora Gjakova, e cila në këtë garë ka triumfuar duke mundur xhudisten Anastasiia Konkina në kategorinë -57 kilogramë, që e bëri atë fituese të medaljes së artë. Garat janë zhvilluar në Abu Dhabi ndërsa Nora për të arritur tek medalja e…

Details

Vazhdojnë aktivitetet “Dhuna nuk arsyetohet”

Më 23 tetor në Prishtinë filloi fushata “Dhuna nuk arsyetohet”, e organizuar nga Sektori për Parandalimin e Dhunës në Familje në Drejtorinë  e Policisë në Bashkësi dhe Preventivë, e mbështetur nga OSBE-ja. Fushata në fjalë realizohet në qiell të hapur në  tetë rajone të Policisë, si në: Prishtinë, Gjakovë, Gjilan, Prizren, Pejë, Ferizaj si dhe…

Details

Ligjeratë për ndërgjegjësimin kundër kancerit të gjirit

Në vazhdën e aktiviteteve të njëpasnjëshme që po organizohen gjatë muajit të luftës kundër kancerit të gjirit, nesër (27.10.2018) në Qendrën e Kulturës në Ferizaj, do të mbahet një ligjeratë për ndërgjegjësimin e popullatës rreth kësaj sëmundjeje. Ligjërues do të jenë: mjeku obstetër- gjinekologu Dardan Baftiu dhe nutricionistja e njohur Diola Dosti Baftiu, ndërsa rreth…

Details