Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 16 mars në vitin 1988, Tina Turner performoi në ‘Estadio do Maracana’ në Rio de Janeiro, para një audience prej 180,000 personave duke vendosur një rekord të ri për pjesëmarrjen më të lartë të njerëzve në një shfaqje të një artisti solo. – Në këtë ditë të vitit 1992, Eric Clapton regjistroi albumin…

Details

“Nëna Naile”- vendi ku gjejnë shërim të gjitha moshat

E vendosur rreth 50 km në jug-lindje të kryeqytetit të Kosovës, me pamje të mrekullueshme në drejtim të maleve të larta të Sharrit dhe në lartësi mbidetare prej 400 metrave, Qendra për Mjekësi Fizikale dhe Rehabilitim Banja “Nëna Naile”, në Kllokot po vazhdon të jetë zgjedhja e parë për të gjithë ata që kanë nevojë…

Details

Ndahen çmimet më të rëndësishme në Muzikë ‘Grammy’

Nata më e madhe e muzikës në botë, ceremonia e 63-të e ndarjes së çmimeve ‘Grammy‘, është mbajtur mbrëmë (14.03), në Los Angeles. Në rrethana krejtësisht ndryshe, pa prezencën e publikut, artistë të shumtë dhuruan një natë të mbushur me performanca dhe paraqitje të artistëve më të mëdhenj, siç janë: Dua Lipa, Harry Styles, BTS,…

Details

Sot shënohet ‘Dita e Kontaktit me Jetën Jashtë Tokës’

Çdo vit, me 15 mars, njerëzit rreth globit bashkohen për të shënuar ‘Ditën e Kontaktit’ që njihet edhe si dita për të bërë përpjekje për të kontaktuar me jetën jashtë tokësore apo me civilizimet jashtë tokësore. Byroja Ndërkombëtare e Pjatave Fluturuese (IFSB) shpalli ditën e parë botërore të kontaktit, në vitin 1953. Në këtë ditë,…

Details

Shënohet sot ‘Dita Botërore e të Drejtave të Konsumatorit’

Për të rritur ndërgjegjësimin global për të drejtat dhe nevojat e konsumatorit, sot (15.03.21), bota shënon ‘Ditën Botërore të të Drejtave të Konsumatorit’. Përkitazi me këtë temë dhe për rëndësinë e kësaj dite, Radio KFOR-i ka biseduar me ekspertin për kauzën për të drejtat, obligimet, interesat dhe dinjitetin e konsumatorit, me Kryetarin e OJQ-së “Konsumatori”,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Pikërisht në këtë datë të vitit 1998, Madonna ishte për herën e gjashtë në toplistën e albumeve më të mira në  Mbretërinë e Bashkuar me albumin e saj të shtatë në studio ‘Ray Of Light’. Deri në këtë vit, asnjë artiste tjetër femër nuk kishte arritur të kishte më shumë se tre albume në…

Details

Premierat e filmave të javës së ardhshme

Marsi vazhdon të jetë i pasur me llojllojshmëri filmash, të cilët do të jepen premierë për adhuruesit e tyre, nisur nga zhanri komedi e deri tek romanca dhe zhanri aksion. Radio KFOR-i ju sjell në vazhdim titujt dhe data e publikimit të tyre: Filmi ‘Operation Varsity Blues’ – Data e publikimit: 17 mars, 2021 Filmi…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Matematikës”

Që kur u krijua fjala “Matematikë”, në shekullin e 6 para erës sonë, numrat kanë qenë një pjesë e dobishme dhe sfiduese e jetës. Duke e parë rëndësinë e matematikës, UNESCO në vitin 2019, vendosi që çdo vit me datën 14 mars, të shënohet “Dita Botërore e Matematikes”, apo siç njihet ndryshe edhe si “Dita…

Details

Javë e suksesshme, me shumë të reja teknologjike nga hapësira

Nga viti 2027, duket që pushimet do t’i kalojmë në hapësirë. Kjo falë hotelit të parë në hapësirë që pritet të bëhet realitet. Ka qenë viti 2019, kur kompania amerikane “The Gateway Foundation”,  ​​planifikoi për herë të parë idenë e krijimit të një hoteli në stilin e anijes hapësinore, që do të qëndronte mbi atmosferën…

Details