Pneumonia, kryefjalë e shëndetësisë qysh nga fillimi i pandemisë

Që nga viti 2009, çdo 12 nëntor, shënohet ‘Dita Botërore e Pneumonisë’, mirëpo shënimi i kësaj dite sivjet (2021), është i një rëndësie shumë më të madhe. Kështu tha për Radio KFOR-in, Pulmologu Dr. Besim Morina dhe në lidhje me rëndësinë e kësaj dite, shtoi: “Shënimi i ‘Ditës Botërore të Pneumonisë’, ka për qëllim vetëdijesimin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 12 nëntor në vitin 1966, albumi i parë i grupit ‘The Monkees’ qëndroi për 13 javë në top listën e albumeve më të mirë në Amerikë. Ata arritën të shesin mbi 3 milion kopje vetëm në tre muaj pas publikimit të albumit në gjithë botën. Në këtë datë në vitin 1997, grupi i famshëm…

Details

Trendi i video-lojërave dhe efekti i tyre tek fëmijët

Studime të shumta vërtetojnë se fëmijët që kalojnë shumë kohë duke luajtur video-lojëra, krijojnë edhe varësi ndaj tyre dhe në shumicën e rasteve këta fëmijë bëhen më agresiv, e si rezultat i kësaj ata kanë edhe arritje jo të mjaftueshme akademike, në krahasim me fëmijët që e kalojnë kohën e lirë duke u marrë me…

Details

Gjendja aktuale me COVID -19 është stabile

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), gjatë 24 orëve të fundit, 14 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19 dhe fatmirësisht nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes.  Ata njoftojnë se deri më tani, numri total i rasteve aktive është 444. Për të mësuar më shumë për gjendjen momentale me COVID-19, Radio…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 11 nëntor në vitin 1957, Elvis Presley u shfaq për herë të fundit në një koncert live në Hawaii. Ai kishte shërbyer në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara midis viteve 1958-1960. Në këtë datë të vitit 1986, Pink Floyd dha ​​një deklaratë për shtyp duke thënë se grupi synon të vazhdojnë të përdorin emrin…

Details

Dita Botërore e Shkencës për Paqe dhe Zhvillim

Me qëllim të vënies në pah të rolit vendimtar që ka shkenca në shoqëri dhe nevojën për të angazhuar publikun e gjerë në debate mbi çështjet e reja shkencore, çdo 10 nëntor shënohet ‘Dita Botërore e Shkencës për Paqe dhe Zhvillim’. Këtë vit, në një kohë kur bota po vazhdon luftën me pandeminë globale Covid-19,…

Details

Filmi ‘Eternals’, premierë e radhës në Cineplexx

Filmi ‘Eternals’, i realizuar nga Marvel Studio, sjell në ekranin e madh një kast fantastik të aktorëve. Yjet si Angelina Jolie, Salma Hayek, Kit Harrington dhe Harry Styles, janë vetëm disa nga aktorët që do të keni mundësi ti shihni në këtë premierë aksion të radhës, film ky i cili do të fillojë të shfaqet…

Details