Kujdes nga minat!

Shefi i Menaxhmentit të Trajtimit të Eksplozivëve (ETM) të KFOR JENG, z. Ciprian Andrica, në një intervistë dhënë Radio KFOR-it, tregoi se cilat vende në Kosovë, janë ende të kontaminuara nga minat: “Rajonet më të kontaminuara, janë ato që ndodhen afër kufirit perëndimor të Kosovës me Shqipërinë dhe Malin e Zi, të ndjekura nga kufiri…

Details

Cineplexx organizon ‘Action night’

Me datën 24 mars (e enjte), kinemaja më e madhe në vend Cineplexx, po e organizon një ‘Mbrëmje Aksion’ (Action Night), me shfaqjen e një filmi fantastik të zhanrit aksion, që do të jepet pikërisht gjatë kësaj mbrëmjeje. Bëhet fjalë për filmin ‘The Lost City’, me aktorët në role kryesore: Sandra Bullock, Channing Tatum dhe…

Details

Ta ruajmë ujin, burimin e jetës

“Nëse ka magji në këtë planet, ajo përbëhet nga uji”, sepse uji është jetë dhe pa ujë nuk e kemi një magji të tillë. Për tu vënë në pah rëndësia e ujit dhe ngritja e vetëdijes botërore për rëndësinë e tij, data e sotme 22 Mars, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Ujit”.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Në këtë datë, të vitit 1980, kënga ‘Another Brick In The Wall (Pjesa 2)’ nga Pink Floyd, qëndroi për katër javë në krye top listave në SHBA. Kjo këngë po kryesonte top listat edhe në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani, Australi, Itali dhe në shumë vende të tjera. – Me 22 mars, të vitit 2009,…

Details

Z. Ramiqi: “Poezia është parfum i jetës”

Leximi, shkrimi, botimi dhe mësimi i poezive anembanë botës, sot kanë vëmendje më shumë se kurrë, për të shënuar ‘Ditën Botërore të Poezisë’, e cila u krijua nga UNESCO, në vitin 1999. Pikërisht shënimin e kësaj dite, Radio KFOR-i kontaktoi autorin e katër librave ‘Anemia e kujtimeve’,  ‘Mendoj për ty’, ‘Portat e heshtjes’, ‘Dashuri në…

Details

Dita e parë e pranverës

Pas dimrit të gjatë dhe temperaturave të ulëta, datës së sotme i gëzohemi të gjithë shumë, sepse 21 marsi, shënon hyrjen në stinën e bukur të pranverës. 21 marsi, është edhe momenti kur dita dhe nata barazohen, lindja dhe perëndimi i diellit janë saktësisht 12 orë diferencë kohore. Fillimi i stinës së pranverës, nuk njihet…

Details

Kosova shënon sot ‘Ditën Botërore të Sindromës Down’’

Me moton ‘Ec Me Këpucët e Mia’, shoqata ‘Down Syndrome Kosova’, po e organizon fushatën vendore në kuadër të shënimit të ‘Ditës botërore të Sindromës Down’, e cila kudo në botë shënohet sot (21 mars). Motoja ‘Ec Me Këpucët e Mia’, bartë mesazh mbi sfidat nëpër të cilat kalojnë  personat me sindromën Down, prindërit dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 21 mars, të vitit 2014, këngëtarja Shakira, ka publikuar albumin e saj të 10-të me radhë të cilin e ka emërtuar ‘Shakira’, ku si mysafire në album ishte edhe këngëtarja Rihanna. Të dyja këngëtaret bashkëpunuan në duetin “Can’t Remember To Forget You”. – Në po këtë datë, të vitit 2001, Eminem u urdhërua…

Details

Bota sot i kushton vëmendje shëndetit oral

Data e sotme (20 mars), i dedikohet ‘Ditës Botërore të Shëndetit Oral’, me qëllim të rritjes së ndërgjegjësimit global për çështjet rreth shëndetit oral dhe rëndësisë së higjienës orale. Nga popullsia e botës, 90% e njerëzve vuajnë nga sëmundjet orale gjatë jetës së tyre, shumë prej të cilave mund edhe të shmangen. Këtë e pohon…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 20 mars, të vitit 1991, këngëtari Michael Jackson, nënshkroi një kontratë prej 1 miliardë dollarësh me kompaninë ‘Sony’, që njihet edhe si marrëveshja më e shtrenjtë në historinë e kontratave muzikore. – Në po këtë datë, të vitit 2017, këngëtari Ed Sheeran ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në…

Details