Filmat që publikohen gjatë javës së ardhshme

Një prej argëtimeve më të mëdha për artdashësit, është të shikuarit e filmave, qoftë nga ekrani i madh i kinemasë, qoftë nga ekranet e televizorëve në shtëpitë tuaja. E gjerë është gama e zhanreve filmike, të cilët mund t’i parapëlqeni, përfshirë zhanret: komedi, dramë, romancë, aventurë, filma hulumtues me detektivë, triller psikologjikë, filma horror ose…

Details

Zëri, pasuri unike e njeriut

Çdo vit “Dita Botërore e Zërit”, shënohet me datën 16 prill, për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e zërit dhe shëndetit tonë vokal. Të kesh një zë është pasuri, një faktor përcaktues i identitetit tonë dhe një nga gjërat e para që të tjerët vënë re tek ne! Dita e sotme ka për qëllim të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 16 prill, të vitit 2018, reperi Kendrick Lamar fitoi çmimin ‘Pulitzer’ për muzikë, për albumin e tij ‘Damn’, duke u bërë reperi i parë që fiton këtë çmim. Kryesisht ky çmim u jepet këngëtarëve të zhanrit klasik dhe jazz. – Me 16 prill, të vitit 1994, këngëtari Prince publikoi këngën ‘The Most beautiful…

Details

Arti, pjesë e rëndësishme e kulturës dhe e identitetit tonë

Data e sotme (15 prill), i përket artit dhe është ‘Dita Botërore e Artit’, me ç’rast promovohen dhe nxiten aktivitete kreative në të gjithë botën. Pavarësisht nëse jemi apo jo të vetëdijshëm, ne jemi të rrethuar nga forma arti kudo. Mund të jetë një skulpturë, një pikturë, një fotografi, një këngë, një poezi ose diçka…

Details

Përdorimi i tepërt i teknologjisë nga adoleshentët

‘Fëmijët në teknologji’ është njëra nga fushat që përbën interes të madh studimi nga ana e ekspertëve social, e shumë studime të cilat janë bërë, tregojnë se përdorimi i tepërt i teknologjisë nga fëmijët veçanërisht, numëron më shumë anë negative sesa pozitive. Përkitazi me këtë temë, Radio KFOR-i ka zhvilluar intervistë me Psikologen Klinike, znj.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me datën 15 prill, të vitit 1967, Frank dhe Nancy Sinatra po shënonin javën e katërt të qëndrimit në vendin e parë, në Top Listat muzikore Amerikane, me këngën ‘Somethin’ Stupid’. Frank Sinatra së bashku me vajzën e tij Nancy, u bënë të parët që në një relacion të tillë familjar, baba e bijë,…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Muzika është një nga format më të fuqishme dhe mahnitëse të artit. Ajo mund të na ndihmojë në shumë mënyra të ndryshme, në varësi të gjendjes emocionale ose psikologjike në të cilën ndodhemi. Nga qetësimi i mendjes dhe zvogëlimi i stresit, dëgjimi i muzikës është një mënyrë shumë efektive për të qetësuar mendjen dhe zvogëluar…

Details

Vend i lirë pune për Moderator-e/Gazetar-e, në Radio KFOR

Radio KFOR-i ka hapur një pozitë të lirë pune të përkohshme për Moderator-e/Gazetar-e, me bazë në Shtabin e Përgjithshëm të KFOR-it, në Kosova Film. Për të aplikuar për këtë pozitë, të interesuarit duhet të plotësojnë këto kushte si më poshtë: Përfundimi i arsimit të mesëm (4 vjeçar). Minimum 5 vite përvojë pune si moderator-e/gazetar-e të…

Details

Buzëqeshni çdo ditë, për një jetë më të lumtur

Buzëqeshja është ngjitëse dhe sot (14.04.23), keni edhe më shumë arsye për të qeshur, me që sot shënohet edhe ‘Dita Ndërkombëtare të Qeshjes’. Historia e kësaj dite, daton në vitin 1997, kur humoristja/psikologe, Izzy Gesell ftoi të gjithë botën ti bashkoheshin përmes disa aktiviteteve argëtuese, për të inkurajuar gjithë njerëzit të qeshin më shumë. Shkencëtarët…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 14 prill, të vitit 1967, David Bowie lëshoi ne treg këngën që e quajti inovacion, me titullin ‘The Laughing Gnome’. Kënga që sillte zërin e këngëtarit duke bashkëbiseduar me krijesa jonjerëzore, u shndërrua në hit dhe shpejt arriti që të klasifikohet në top 5-shen britanike. – Në po këtë datë, të vitit 1969,…

Details