Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 prill të vitit 1969, Bob Dylan lansoi albumin e tij të nëntë në studio ‘Nashville Skyline’ që karakterizohej nga muzika country. Në këtë datë të vitit 1977, ABBA arriti në pozitën e parë në toplistën e këngve më të mira në Amerikë, me këngën ‘Dancing Queen’. Kjo këngë u bë hit edhe në…

Details

Lekë Zherka, sinonim i njeriut të suksesshëm

Njerëzit më të suksesshëm të botës, nuk janë të tillë sepse u zgjodhën nga turma, por ishin ata vet që zgjodhën punën dhe përkushtimin, për ta jetësuar suksesin që gëzojnë sot. I tillë është edhe personazhi që Radio KFOR-i e përzgjodhi sot, që të ndaj me ju suksesin e tij, që mund të konsiderohet shembull…

Details

Këtët të diel, në Radio KFOR ju argëton DJ Algorithm

Rave Live Session është transmetimi javor, i mundësuar nga Win Music Freedom, ku çdo javë ju argëtojnë DJ të njohur lokal dhe botëror. Këtë të diel, DJ Algorithm, do t’ju befasoj me muzikë të mirë të përzgjedhur vetëm për disponimin tuaj. Algorithm është një emër i njohur në skenën lokale undeground në Bullgari. DJ  Algorithm…

Details

Në “Ditën Ndërkombëtare të Romëve”, bëhet thirrje për përfshirje sociale të komunitetit rom

Data e sotme, 8 prill, i është ndarë shënimit të “Ditës Ndërkombëtare të Romëve”, e cila zanafillën e ka nga takimi i parë ndërkombëtar i përfaqësuesve rom, i mbajtur në prill të vitit 1971, për t’u zyrtarizuar në vitin 1990, në Poloni, gjatë Kongresit të katërt të Unionit Ndërkombëtar Rom. Sivjet, pandemia CoViD-19, ka limituar…

Details

Dobitë e konsumimit të farave

Ne dimë shumë pak për farërat e ndryshme dhe përfitimet e tyre. Ka shumë fara që janë jashtëzakonisht ushqyese dhe që duhet të kemi në dietën tonë çdo ditë sepse ato luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit tonë. Kur flasim për një dietë të duhur, farat përmbajnë yndyrat e duhura për organizmin…

Details

Së bashku për një botë më të drejtë dhe më të shëndetshme

‘Dita Botërore e Shëndetësisë’, e cila shënohet sot (07 prill), e gjenë gjithë globin në një situatë të rënduar si pasojë e pandemisë COVID-19. Në lidhje me rëndësinë e kësaj dite dhe sfidat me të cilat sot përballet shëndetësia, Radio KFOR-i kontaktoi Udhëheqësin e Divizionit për Komunikim me Publikun në Ministri të Shëndetësisë, z. Faik…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 prill të vitit 1978, ‘The Police’ publikuan këngën ‘Roxane’ . Radio BBC refuzoi ta transmetojë këtë këngë ndërsa kënga u bë hit në Amerikë. Në këtë datë të vitit 2003, Avril Lavigne mbizotëroi në cermenonine e  çmimeve ‘Junos’ në Kanadë, duke fituar katër çmime duke përfshirë çmimin për single-in, albumin dhe artisten e…

Details

Gjendja aktuale me CoViD-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv si dhe janë shtuar 512 raste të reja me këtë virus. Për të mësuar për gjendjen aktuale të përgjithshme me këtë virus në Kosovë, Radio KFOR-i kontaktoi pulmologun, Dr. Arbër…

Details