Skënderaj nikoqir i “Panairit të Veshjeve Tradicionale”

Është hapur sot (22.07.19), në Skënderaj “Panairi i Veshjeve Tradicionale”, ku përgjatë dy ditëve do të marrin pjesë gra nga Prishtina, Kaçaniku, Malisheva, Shtimja, Mitrovica, Gjilani, Drenasi dhe Skënderaj, duke i ekspozuar punimet e veshjeve tradicionale shqiptare. Për nder të ardhjes së bashkatdhetarëve për pushime në vendlindje, qyteti i Skënderajt do të jetë nikoqir edhe…

Details

Mitrovica mirëpret edicionin e 9-të të “GreenFest”

Në qytetin e Mitrovicës ka filluar festivali “GreenFest”, i cili sivjet vjen me edicionin e nëntë me radhë. Drejtori i organizatës “7Arte” dhe njëherit edhe drejtor i “GreenFest”, Lulzim Hoti, në një intervistë për Radio KFOR-in ka treguar se ky edicion do të sjellë një laramani aktivitetesh: “Ne si organizatë këtë edicion kemi menduar t’ia dedikojmë…

Details

Filloi festivali “Autostrada Biennale”

Festivali “Autostrada Biennale” ka nisur rrugëtimin me edicionin më të ri, në qytetin e Prizrenit. Këtë vit, festivali në fjalë ka gërshetuar disa fusha artistike dhe po shtrihet në shumë pjesë të qytetit, si në: stacionin e autobusëve, në muzeun arkeologjik, në gjimnazin Gjon Buzuku si dhe në Kalanë e Prizrenit. Në kuadër të akvititetive…

Details

Sot shënohet “Dita e Përafrimit të Numrit π”, numër pa të cilin figurat gjeometrike nuk do të mund të llogariteshin

Data 22 korrik, i është ndarë shënimit të “ Ditës së Përafrimit të Numrit π”. Një numër që gjenë shumë përdorime e është i pashmangshëm në llogaritjet e madhësive të ndryshme gjeometrike. Ligjëruesi në Departamentin e Matematikës në Universitetin e Prishtinës, profesor Ramadan Limani, në një intervistë për Radio KFOR-in tregon për rëndësinë që ka…

Details

Sot hapet panairi veror në Deçan

Për të gjithë ata që do të vizitojnë sot (19.07.19) Deçanin, ky qytet sot do të jetë nikoqir i aktiviteteve të organizuara për diasporën “Ditët e Diasporës 2019”.  Panairi në fjalë do të fillojë sot, rreth orës 16:00 dhe do të vazhdoj edhe nesër në qendër të kësaj komune, saktësisht në sheshin “Mentor Tolaj”. Ky…

Details

Artisiti serb Vladimir Miladinovic hap ekspozitë në kinemanë “Lumbardhi” në Prizren

Fondacioni Lumbardhi do të prezentoj sonte ekspozitën “KINO”, si pjesë të procesit të ndërtimit dhe interpretimit të arkivit të kinemasë Lumbardhi. Kjo ekspozitë është realizuar nga artisiti i pavarur Vladimir Miladinovic, që njëherit është edhe rezident i Arkivit UAL dhe Qendrës së Koleksioneve Speciale si hulumtues i arkivit të Stanley Kubrick. Z. Miladinovic përmes ekspozitës…

Details

“Re:Form” ofron maratonë muzike e qejfi në Badovc

Organizimi tradicional “Re:Form”, tashmë po vjen me edicionin e tij 3-të, ditë e natë me muzikë dhe qejf në hapsirë të hapur me pamjen përrallore të Badovcit. “Re:Form” në këtë edicion do të mirpresë publikun në një maratonë muzike e qejfi. Që muzika të jetë në nivelin më të lartë, organizatorët kanë zgjedhur një formacion…

Details

Bukë e kripë e zemërbardhë- Prishtina Gastronomy Festival mbahet këtë vikend

Pas shtyerjes së realizimit të festivalit të gastronomisë javën që e lamë pas “Prishtina Gastronomy Festival”, për shkak të reshjeve të shiut,  organizatorët njoftojnë admiruesit e gastronomisë, që ky festival do të mbahet këtë vikend, me datat 20 dhe 21 korrik, në  sheshin kryesor, në Prishtinë nga ora 12:00. ‘Prishtina Gastronomy Festival’ synon të promovojë…

Details