Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me datën 15 prill, të vitit 1964, rock bendi The Beatles, filluan xhirimet e filmit të tyre të katërt me radhë, një komedi e titulluar ‘A Hard Day’s Night’. Shesh xhirimi ishte zgjedhur, Scala Theatre në Tottenham. Në këtë datë, të vitit 1967, Nancy dhe Frank Sinatra po shënonin javën e katërt të qëndrimit në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me 14 prill, të vitit 1967, David Bowie lëshoi ne treg këngën që u quajti inovacion me titullin ‘The Laughing Gnome’. Kënga që sillte zërin e këngëtarit duke bashkëbiseduar me krijesa jonjerëzore, u shndërrua në hit dhe shpejt arriti që të klasifikohet në top 5-shen britanike. Në po këtë datë, të vitit 1969, u lansua…

Details

Kujdes nga minat!

Drejtoresha Vendore në ‘Norwegian People’s Aid Kosovo’ (Ndihma e Popullit Norvegjez),  Departamenti për Veprim ndaj Minave dhe Çarmatim, znj. Vanja Sikirica, në një intervistë dhënë Radio KFOR-it, tregoi se cili është saktësisht roli i ‘Norwegian People’s Aid’ në Kosovë, në çminimin e minave dhe mjeteve të pashpërthyera: “Norwegian People’s Aid në Kosovë, kryen vëzhgimin teknik…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Në këtë datë, të vitit 1967, këngëtarët Nancy dhe Frank Sinatra, ishin në pozitën e parë pas SHBA edhe në Angli me këngën ‘Somethin’ Stupid’, duke u bërë dueti i parë në histori që u klasifikuan në këtë pozitë, këngë kjo e kënduar nga babai dhe vajza e tij. Teksti i kësaj kënge të famshme,…

Details

Nis në Radio KFOR muaji i fushatës së teknologjisë

Pas kampanjës së suksesshme të Radio KFOR-it ‘Bashkëpunimi medial’, mediumi ynë vazhdon me realizimin e kampanjës tjetër, që këtë muaj i dedikohet në tërësi teknologjisë. Të ftuarit e parë të kësaj fushate, ishin z. Shpend Lila nga kompania ‘Innovation Centre Kosovo’, e cila ka si qëllim të zhvilloj një kulturë të inovacionit edhe në Kosovë…

Details

Vizitoni kinemanë Cineplexx, për dhurata të shumta

Organizimi i radhës ‘Premiere Night’ në Cineplexx, do të sjell filmin e shumë pritur ‘Fantastic Beasts’, një film që ka bërë bashkë aktorë si: Jude Law, Ezra Miller, Zoe Kravitz, Colin Ferrell e shumë të tjerë. Ky event do të organizohet me datën 14 prill dhe përveç premierës së filmit do të dhurohen edge shpërblime…

Details

61 vjet nga fluturimi i parë hapësinor

Në vitin 2011, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara (UNGA) shpalli 12 Prillin si Ditën Ndërkombëtare të Fluturimit në Hapësirë të Njeriut, për të festuar çdo vit në nivel ndërkombëtar fillimin e epokës hapësinore për njerëzimin, duke riafirmuar kontributin e rëndësishëm të shkencës dhe teknologjisë hapësinore në arritjen e qëllimeve të zhvillimit të qëndrueshëm…

Details

Të gjithë fëmijët i kanë të drejtat e barabarta

Pavarësisht racës, ngjyrës, gjinisë, religjionit, origjinës, prejardhjes, pasurisë apo pa-aftësisë, të gjithë fëmijët e botës duhet t’i  gëzojnë  të drejtat e tyre. Por, realiteti na tregon të kundërtën, meqenëse në shumë vende të botës, e posaçërisht tek ne, jemi dëshmitarë të fëmijëve të shumtë që rriten nëpër rrugë. Pikërisht sot (12 prill) shënohet ‘Dita Ndërkombëtare…

Details

ILIRA, përmes Radio KFOR-it inkurajon të gjitha gratë që të ndjekin ëndrrat e tyre

“Është e vështirë të ketë ndonjë këngëtare në Zvicër e më të suksesshme në botë, sesa Ilira Gashi”, “Pas Tina Turner-it, Ilira është këngëtarja më e njohur në Spotify”, “Kënga ‘Fading’, e këngëtares ILIRA grumbullon 50 milionë klikime vetëm në Youtube”, këta ishin vetëm disa nga titujt e mediave prestigjioze botërore, kushtuar yllit të pop-it…

Details