Ushqim aq i shijshëm, sa që ka edhe ditën e vet

Një nga ushqimet më të njohura dhe më të shijshme në botë, konsiderohen edhe qebapët. Ky ushqim me origjinë nga vendet arabe, përbëhet nga mishi i bluar, i mbështjellë me pak përbërës dhe me erëza të ndryshme. Ky ushqim tradicional edhe tek ne, konsumohej fillimisht në Lindjen e Mesme, pastaj në Turqi dhe tashmë është…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Muzikë më e mirë në vend, transmetim 24/7, ky është Radio KFOR që vazhdon të sjellë tek ju këngët më të reja nga artistë vendor dhe ndërkombëtar. Lista e këngëve të reja është mjaftë e gjatë, mirëpo ne kemi zgjedhur disa nga këngët të cilat u lansuan së fundmi: Burna Boy Ft.Ed Sheeran – For…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 8 korrik, të vitit 1966, bendi The Beatles, publikuan EP-in me 4 këngë, të titulluar, ‘Nowhere Man’, e cila përfshinte: ‘Drive My Car’, ‘Michelle’ dhe ‘You Won’t See Me’. Të katër këngët e mini-albumit janë marrë nga albumi i gjashtë i tyre, “Rubber Soul”. – Në po këtë datë, por të vitit 1973,…

Details

Fakte interesante!

Nëse doni të argëtoheni dhe të mësoni më shumë fakte interesante dhe të çuditshme që janë të vërteta në botën tonë, Radio KFOR-i sjell tek ju disa nga më interesantet prej tyre: – Shteti që konsumon më së shumti bukë në botë, është Turqia. Llogaritjet tregojnë se mesatarja e çdo personi në përdorimin e bukës,…

Details

Roli dhe rëndësia e mediave në “Pajtimin dhe transformimin e konfliktit”

Duke njohur rëndësinë dhe fuqinë që ka media, “Community Building Mitrovica” është duke mbajtur trajnimin, tre ditor, me përfaqësues të mediave të Kosovës për të trajnuar dhe angazhuar pjesëmarrësit se si të merren, të raportojnë, mbi pajtimin dhe transformimin e konflikteve, të krijojnë besim me audiencën dhe të përcjellin mesazhet në mënyrë të qartë, me…

Details

Larg zemërimit dhe dallimeve, një e mirë e përgjithshme

Mbajtja e zemërimit na dëmton të gjithëve, prandaj sot (7 korrik), shënohet “Dita Globale e Faljes”, e cila rrit vullnetin e mirë midis njerëzve, për të falur njëri-tjetrin. Falja, njihet si koncept i faljes së dikujt pas një fyerje, heqja dorë nga emocionet negative dhe çlirimi i lëndimit. “Dita Globale e Faljes”, synon që të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Më 7 korrik, të vitit 1984, Bruce Springsteen zuri vendin e parë në tabelën e albumeve amerikane ‘Billboard’, me këngën ‘Born In The USA’, duke qëndruar gjithsej 139 javë. Ky album është një nga tre albumet: “Thriller” i Michael Jackson dhe “Rhythm Nation 1814” i Janet Jackson, që prodhuan nga shtatë këngë dhe që arritën…

Details

Qeraseni sot veten me një çokollatë

Çokollata, është produkt ushqimor industrial, që ka për bazë kakaon. Përdoret për ushqim në formë të pastër dhe si gjysmë produkt në industrinë e kuzhinë. Për çdo ditë ajo na e ëmbëlson jetën tonë, prandaj edhe i është ndarë 1 ditë, e ajo ditë është pikërisht sot, kur e gjithë bota shënon 7 korrikun ‘Ditën…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 6 korrik, të vitit 1963, James Brown arriti në vendin e dytë në tabelën e albumeve amerikane me ‘Live At The Apollo’. E regjistruar në natën e 24 tetorit të vitit 1962, me shpenzimet e vetë Brown, albumi kaloi 66 javë në tabelën e albumeve më të dëgjuara ‘Billboard’. Në vitin 2003, albumi…

Details

Puthja, simbol i dashurisë dhe respektit

Jo rrallë herë dëgjojmë për përfitimet shëndetësore të puthjes. Puthja lehtëson stresin, djeg kalori dhe rritë imunitetin tuaj, tregojnë kështu studimet shkencore, ndërsa për të gjitha këto të mira, puthjes i është dedikuar edhe një ditë e veçantë. Çdo 6 korrik, shënohet “Dita Ndërkombëtare e Puthjes”. Nëse kthehemi pas në kohë, duhet të falënderojmë romakët…

Details