Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore të teknologjisë, e fillojmë me një lajm interesant nga kompania Apple. Është iPhone-i i gjeneratës së parë, që doli në ankand dhe arriti që të shitet për hiç më pak se 40 mijë dollarë, gjersa oferta nisi me 2.500 dollarë. Kur jemi Apple, duke filluar nga dita e hënë e datës 24 tetor,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Më 22 tetor, të vitit 2012, këngëtarja Taylor Swift, publikoi albumin e saj  të katërt me radhë, të cilin e emërtoi ‘Red’. Kënga hit e këtij albumi ‘We Are Never Getting Back Together’, sipas këngëtares fliste për ish të dashurin e saj. – Në këtë datë, të vitit 2003, në mes të turneut të tyre…

Details

Situatë stabile sa i përket infektimeve me Covid-19

Situata epidemiologjike në vend, vazhdon të jetë dukshëm më stabile sa i përket infektimeve me Covid-19. Sipas të dhënave nga ‘Ministria e Shëndetësisë’, gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë shënuar 5 raste pozitive dhe fatmirësisht nuk ka asnjë vdekje. Gjithashtu siç mësuam nga raporti i Ministrisë së Shëndetësisë, vaksinimi anti-covid po vazhdon dhe…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju muzikë të re. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Taylor Swift – Anti-Hero Plains – Problem with It Meghan Trainor…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot feston ditëlindjen këngëtarja/reperja amerikane, Amala Ratna Zandile Dlamini, e njohur me emrin skenik Doja Cat. Ajo u lind në tetor, të vitit 1995. – Në këtë datë, të vitit 2016, Leonard Cohen publikoi albumin e tij të fundit, të titulluar ‘You Want It Darker’. Gjatë asaj kohe, Cohen ishte në gjendje të keqe…

Details

Komedia ‘Gënjeshtër pas gënjeshtre’, shfaqet sonte para publikut të Teatrit të qytetit të Gjilanit

Komedia ‘Gënjeshtër pas gënjeshtre’, nga autori Anthony Neilson, me regji të regjisores Sevdije Ajeti, që e pati premierën në muajin qershor të këtij viti, në Teatrin e qytetit të Gjilanit, tani është veçse në repertuarin e këtij teatri. Komedia ‘Gënjeshtër pas gënjeshtre’, do të prezantohet para publikut sot, me datën 20 dhe nesër me datën…

Details

Rëndësia e regjistrimit të statistikave

Këtë ‘Ditë Botërore të Statistikave’, ne po i bashkohemi Kombeve të Bashkuara për të nderuar rëndësinë e besimit të të dhënave zyrtare, inovacionit dhe të mirës publike në sistemet kombëtare statistikore. ‘Dita Botërore e Statistikave’ e cila shënohet çdo pesë vjet, me datën 20 tetor, synon të tregojë se të dhënat dhe statistikat e mira…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 1971, në Long Beach, të Kalifornisë, u lind Cordozar Calvin Broadus Jr., i njohur për publikun me emrin e tij artistik, Snoop Dogg. – Më 20 tetor, të vitit 1977, anëtarët e Lynyrd Skynyrd, Ronnie Van Zant dhe Steve Gaines, ndërruan jetë në një aksident avioni në Misisipi. –…

Details