Kino Armata promovon kulturën hungareze

Kino Armata në Prishtinë ka vazhduar aktivitet duke promovuar kultura të ndryshme nëpërmes kinematografisë. Në kuadër të projektit ‘Javët e Kulturës Hungareze’, ‘Ambasada e Hungarisë’ në Kosovë dhe ‘Kino ARMATA’, hapësira publike në Prishtinë, që promovon kulturë alternative dhe dialogun shoqëror, do të shfaqin disa prej punëve më relevante të autorëve bashkëkohor hungarez. Filmat do…

Details

Mbahet sot takimi i Rrjetit të Bizneseve për Energji të Pastër

Në kuadër të Green Festival 2019, sot (31 tetor), në Sallën 1 Tetori, në Prishtinë, nga ora 15:30-16:30, do të mbahet takimi ”Rrjeti i Bizneseve për Energji të Pastër “. Ky projekt organizohet nga Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare (KDWV), në bashkëpunim me Qeverinë Gjermane dhe realizohet përmes Projektit për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë, Deutsche Gesellschaft…

Details

31 Tetor- dita e Halloween-it

Sot është dita e Halloween-it, një festë e veçantë që festohet në shumë vende të botës, kurse në SHBA kjo ditë renditet si festa më e organizuar pas Krishtlindjeve. Dita e 31 Tetorit shënon fundin e Vitit të Keltëve dhe besohet të jetë dita kur shpirtrat e atyre që kanë vdekur do të kthehen për…

Details

Yoga dhe bamirësi për fëmijët e prekur me kancer

Gjatë një viti, mësuesja e Yogës në Prishtinë Floriana Bajrami, ka organizuar klasa me vetiniciativë për të mbledhur fonde për fëmijët e prekur me kancer në Kosovë. Çdo të mërkurë nga ora 12:00, qytetarët mund të praktikojnë yoga në objektin e kompanisë ‘Capital Gate’,në Fushë Kosovë, duke kontribouar me shuma simbolike për të ndihmuar në…

Details

Libri, ky thesar që bën bashkë shumë të rinj

Që nga viti 2015, për dashamirët e leximit është krijuar një hapësire virtuale në facebook, e quajtur “Maniakë t’leximit”, ku deri tani janë rreth 29 mijë libërdashës, të cilët shkëmbejnë idetë e tyre në grupin respektiv. E veçantë e këtij grupi janë edhe takimet të cilat kohë pas kohe ata i realizojnë, në ambiente të…

Details

“Ta sfidosh strukturën” – Diskutim i hapur me Luljeta Aliun

Në kuadër të Kampanjës “Ndaleni heshtjen: Flisni hapur, flisni me zë të lartë”, sot (30 tetor), do të mbahet eventi “Të sfidosh strukturën”, ku folëse do të jetë drejtoresha ekzekutive e Iniciativës për Drejtësi dhe Barazi, Luljeta Aliu. Ky event do të fillojë në orën 17:00, ndërsa folësja Luljeta Aliu, njihet për aktivizimin e saj…

Details

Në prag të shënimit të “Ditës Botërore të Përkujtimit të Viktimave në Trafik”, Policia e Kosovës me fushata vetëdijesuese

17 nëntori i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Përkujtimit të Viktimave në Trafik”. Për këtë arsye, Policia e Kosovës tashmë ka filluar me fushata vetëdijesuese për trafikun rrugor, kështu tha, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram Krasniqi, enkas për Radio KFOR-in: “Policia e Kosovës veç ka filluar aktivitete e saja në kuadër të…

Details

E shtuna me Mustaqoshin Larosh

Si çdo vikend tjetër, edhe kjo e shtunë (2 nëntor), do të jetë shumë e veçantë për fëmijët që e duan teatrin dhe shfaqjet që përputhen me personazhet që ata duan dhe me imagjinatën e zhvilluar të tyre. “Mustaqoshi Larosh”, me dramatizim dhe regji të Melihate Qenës, është shfaqja që do t’i argëtoj fëmijët përgjatë…

Details