Filmi ‘Adnan Kafazi’, premierë në Cineplexx

Me datën 2 shkurt (e enjte), Cineplexx do të fillojë të shfaq filmin premierë filmin ‘Adnan Kafazi’. Regjisor i këtij filmi është, Genc Berisha dhe tematikë kryesore ka rrëzimin e personazhit, Adnan Kafazi nga pushteti i një gangsteri, që ka nën kontroll të gjithë qytetin. Aktorët të cilët luajnë në këtë film, janë: Armend Baloku,…

Details

Situata aktuale me COVID-19, në Kosovë

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK-së), në vendin tonë po vazhdojmë të kemi një situatë të menaxhueshme me pandeminë CoViD-19. Sipas raportit të 24 orëve të fundit, nga 16 mostra të testuara, dy qytetarë kanë rezultuar të infektuar me Coronavirus, ndërsa nuk është raportuar për të vdekur me…

Details

Aktivitete të shumta kulturore në vend edhe në javët e ardhshme

Edhe fillimi i muajit shkurt, do na sjellë ngjarje të ndryshme kulturore, që priten të zhvillohen në vendin tonë. Në Galerinë Kombëtare të Kosovës, do të organizohet edicioni i 14-të i ekspozitës ndërkombëtare Çmimi “Muslim Mulliqi”, me kurator Christian Mosar dhe Raimund Stecker. Ekspozita do të hapet me datën 01 shkurt, në ora 19:00. Disa…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 30 janar, të vitit 1956, Elvis Presley filloi të regjistrojë albumin e tij të parë, në RCA Studio Records, në New York. Në mesin e këngëve të regjistruara ishte edhe version i Presleyt, i këngës ‘Blue Suede Shoes’, e kënduar në origjinal nga Carl Perkins. – Në këtë datë, në vitin 1975, Bee…

Details

Premierat filmike të javës së ardhshme

Me laramani filmash përmbyllet janari dhe fillon muaji shkurt, i cili do të sjellë histori interesante, me kastë fantastike aktorësh protagonistë. Në listën e mëposhtme ju njoftojmë me titujt dhe datat e publikimit të këtyre filmave. Filmi ‘Pinkfong Sing-Along Movie 2: Wonderstar Concert’ – Data e publikimit: 29 janar Filmi ‘Pamela, a love story’ –…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 29 janar, të vitit 1996, George Michael kryesonte top listën britanike, me hit këngën ‘Jesus to A Child’. – Më 29 janar, të vitit 1977, kënga ‘Car Wash’ nga grupi legjendar Rose Royce, u rendit në vendin e parë të këngëve më të dëgjuara, në Amerikë. – Në këtë datë, të vitit 2006,…

Details

Të rejat javore në teknologji

Janarin e 2023-ës, po e përmbyllim me një javë që na ka dhuruar shumë të reja teknologjike. Përmbledhjen po e fillojmë me të rejat nga kompania Samsung, e cila na ka befasuar me risitë që po sjell, në telefonat e rinj. Këta telefona do të kenë një ekran të ri prototip, që mund të dërgojë…

Details

Revista ‘Magazine For You’, së shpejti publikon numrin e ri

Revista ‘Magazine For You’, tashmë është pjesë e pothuajse të gjithë nxënësve, nëpër shkolla të ndryshme të Kosovës. Kjo revistë, që tashmë ka publikuar qindra numra, çdo muaj trajton tema të ndryshme që janë me interes për nxënësit dhe përfshijnë informacione të ndryshme, si kulturë, sport, aktivitet e ndryshme të KFOR-it dhe shumë informacione të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 28 janar, të vitit 1995, grupi i përbërë nga vajzat TLC, qëndruan për katër javë rresht, në pozitën e parë të top listave muzikore angleze, me këngën ‘Creep’. – Në këtë datë, të vitit 1969, Stevie Wonder realizoi këngën “My Cherie Amour”. – Më 28 janar, të vitit 1977, albumi i dhjetë…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju njeh me këngët më të reja, të publikuara zyrtarisht në treg sot (27.01.23). Këngët premierë, mund ti dëgjoni në Radio KFOR, mirëpo më poshtë lajmit mund të njoftoheni se cilat janë ato: Rita Ora – You Only Love Me KSI Ft. Oliver Tree – Voices Pink – Trustfall…

Details