Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 20 janar të vitit 1968, John Fred dhe bendi Playboy ishin pjesë e top listës së kēngëve më të mira ‘One Hit Wonders’ me këngën ‘Judy In Disguise,’. Kënga u frymëzua nga hiti i  The Beatles ‘Lucy In The Sky’. Ndëraq në këtë datë në vitin 1983, rock bendi Def Leppard publikuan albumin e…

Details

CINEPLEXX ME DHURATA PËR ‘NATIONAL POPCORN DAY’

Cineplexx në vazhdimësi ka sjellë premiera filmike për publikun. Sot, për ‘National Popcorn Day’ Cineplexx, për çdo biletë të blerë dhuron popcorn falas. Disa nga filmat më të shikuar që do të vazhdojnë të shfaqen sot janë këto: ‘Spider-Man: No Way Home’, ‘Scream’, ‘Zgjoi’ dhe ‘The King’s Man’. Nga nesër (20 janar), do të keni…

Details

Vaksinimi mbetet arma e vetme kundër COVID-19

Çdo ditë e më shumë, gjendja epidemiologjike në vend po ashpërsohet, bazuar në numrin e madh të të infektuarve, ku vetëm në 24 orët e fundit, nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, përderisa numri i rasteve aktive është 7.266. Bazuar në të dhënat e IKSHPK-së, në 24 orët e fundit…

Details

Për një jetë plot ngjyra, gjeni kohë për hobin tuaj

Të gjithë kemi hobin tonë dhe pavarësisht agjendës së ngjeshur që kemi, duhet patjetër që të gjejmë kohë të kultivojmë hobin tonë, kjo pasi të mirat e tij nuk kanë fund. Hobi na ndihmon edhe në shëndet, duke ulur rrezikun e presionit të lartë të gjakut, zvogëlon rrezikun e depresionit dhe na ndihmon që të…

Details

Muaji janar me ngjarje të shumta kulturore

Ngjarjet kulturore vazhdojnë të jenë shoqërues të artdashësve dhe përgjatë këtij muaji janar, dhe pikërisht për këtë, në vijim mund të lexoni disa nga aktivitetet kulturore që mund të ndiqni gjatë dy ditëve në vazhdim: Sipas kalendarit mujor të Teatrit Kombëtar të Kosovës, sonte (19.01.2022), nga ora 20:00, jepet shfaqja ‘Dasma e Kallanxhiut’ nga John…

Details

Si të paguajmë më pak për energji elektrike?

Si të paguajmë më pak për energji elektrike? Kohëve të fundit në vendin tonë, kemi pasur probleme me furnizim me energji elektrike dhe si pasojë e kësaj gjatë fund vitit të 2021-tës, kemi hasur edhe në reduktime të shpeshta të rrymës, si pasojë e ngarkesës së madhe në rrjetin energjetik të Kosovës, prandaj edhe nevoja…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 19 janar të vitit 1967, The Monkees ishin në pozitën e parë në top listën britaneze me këngën ‘I’m  A Believer’. Kënga e kompozuar nga Neil Diamond, kishte  mbi 1 milion porosi për blerje para se të publikohej. Albumi i tyre që përmbante këtë këngë ka shitur rreth 10 milion kopje në të gjithë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 18 janar të vitit 1965, The Rolling Stones regjistruan dy nga super hitet e tyre ‘The Last Time’ dhe këngën  ‘Play With Fire’  në studion RCA në Hollywood, të Californisë. Producenti Phil Spector luajti në gitarë në këto këngë. Në këtë datë të vitit 1975, Barry Manilow arriti pozitën e parë për herë të…

Details