Gjendja aktuale me ‘CoViD-19’

Ajo që kemi parë ditëve të fundit, ku rastet me COVID-19 janë rritur, na dëshmon të gjithëve se pandemia nuk ka përfunduar dhe ne ende kemi rrugë për të bërë, deri në fundin e saj. Variantet e reja dhe zbehja e kujdesit ndaj virusit, përbëjnë një rrezik real për të gjithë, sidomos për ata që…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 4 korrik të vitit 1986, grupi hip-hop, Run-DMC publikuan këngën “Walk This Way”, si këngën e dytë nga albumi i tyre “Raising Hell”. Në këngën në fjalë, përfshiheshin edhe Steven Tyler dhe Joe Perry, të ftuar në vokal dhe kitarë. – Më 4 korrik, të vitit 2010, grupi muzikor The Killers, performuan në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 3 korrik, të vitit 1967, në lokalin “Speakeasy” në Londër, grupi The Monkees, organizuan një festë private e cila bëri shumë bujë, sepse ishin të pranishëm, John Lennon, George Harrison, Paul McCartney, Dusty Springfield, Eric Clapton, Lulu dhe të gjithë anëtarët e grupeve Manfred Mann, The Who dhe Procol Harum. – Në këtë…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore të informacioneve të reja teknologjike, këtë herë e nisim me kompaninë Apple, nga e cila kemi kuptuar se pajisjet e reja ‘Pro’, të iPhone, do të vinë me ekranet që rrinë ndezur gjithmonë. Këtë veçori e kemi të njohur nga  ‘Apple Watch Series 7’. E tash edhe ‘iPhone 14 Pro’ dhe ‘Pro Max’,…

Details

Javë e pasur me filma të llojllojshëm

Nga filma premierë romantik, aksion e deri tek ata të zhanrit dramë e komedi, do ta përshkojnë javën e ardhshme. Në vijim listojmë datat e publikimit të tyre si dhe titujt e tyre:   Filmi ‘Hello, Goodbye and Everything In Between’ – Data e publikimit: 06 korrik Filmi ‘Girl in the Picture’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Më 2 korrik, të vitit 1966, Frank Sinatra zuri vendin e parë në tabelën e këngëve amerikane me “Strangers InThe Night”, e cila ishte krijuar për filmin ‘A Man Could Get Killed’. – Në këtë datë, por të vitit 1981, u publikua albumi i katër “Foreigner 4”, nga grupi Foreigner.  Albumi përfshinte këngët hite, si:…

Details

Kooperativat ndërtojnë një botë më të mirë

‘Dita Ndërkombëtare e Kooperativave’, kremtohet çdo vit të shtunën e parë të muajit korrik. Qëllimi i shënimit të kësaj dite, është rritja e ndërgjegjësimit rreth kooperativave dhe promovimi i ideve të lëvizjes për solidaritetin ndërkombëtar, efikasitetin ekonomik, barazinë dhe paqen botërore. Këtë vit ‘Dita Botërore e Kooperativave’, shënohet me temën “Kooperativat ndërtojnë një botë më…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Radio KFOR-i edhe këtë fundjavë ju njeh me këngët më të reja, që janë lansuar premierë. Do të veçojmë bashkëpunimin e Elvana Gjatës me Dhurata Dorën, këngën e titulluar ‘Gajde’. Ka pasur edhe bashkëpunime të tjera, siç ishte edhe kënga më e re nga Tayna dhe Azet, si dhe Ledri Vula dhe Adrian Bujupi. Më…

Details

Tri fjalë magjike për stinën e verës: ujë, fruta dhe perime

Sapo kemi hyrë në stinën e verës dhe shumë prej nesh jemi të shqetësuar për ruajtjen e shëndetit përmes ushqimeve natyrore. Prandaj, Radio KFOR-i kontaktoi ushtruesen e profesionit të nutricionistes, znj. Medina Xhuraj, e cila dha disa këshilla shumë të nevojshme për stinën e verës: “Çdo gjë që e marrim nga natyra, është më e…

Details