Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen e lajmeve javore në teknologji e fillojmë me kompaninë Meta, e cila ka treguar se nuk ka arritur marrëveshje me kompaninë italiane Siae, e cila mbron të drejtat e autorit të kantautorëve dhe muzikantëve. Në një njoftim nga Meta, thuhet: “për fat të keq, marrëveshja përkatëse nuk mund të rinovohet” dhe se “do të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Sot, me 25 mars, feston ditëlindjen këngëtari Elton John, i cili ka lindur në vitin 1947, në Angli. – Në këtë datë, të vitit 1985, këngëtari Stevie Wonder, u shpërblye me çmimin OSCAR për ‘Këngën më të mirë origjinale’, për këngën ‘I just called to Say I love you’, që fliste për burgosjen e…

Details

Këngët premier në Radio K4

Radio KFOR-i ju sjellë edhe këtë javë këngët më të reja, të publikuara zyrtarisht në treg sot (24.03.23). Këngët premierë, mund ti dëgjoni në Radio KFOR, ndërsa më poshtë lajmit mund të njiheni me to: Ciara – Da Girls K4 FLO Ft. Missy Elliott – Fly Girl Rosalia & Rauw Alejandro – Beso Nonso Amadi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 24 mars, të vitit 1992, një gjykatë e Çikagos zgjidhi padinë e duetit Milli Vanilli, duke miratuar zbritje në para deri në 3 dollarë, për këdo që dëshmonte se kishte blerë muzikën e duetit francez-gjerman, Milli Vanilli, përpara datës 27 nëntor, të vitit 1990, datë kur shpërtheu skandali i sinkronizimit të buzëve. –…

Details

Aktivitete të shumta kulturore në vend edhe në ditët e ardhshme

Me ngjarje të ndryshme kulturore do të përmbyllet edhe kjo javë e muajit mars, në vendin tonë. – Përmes një koleksioni pikturash të mëdha të punuara me ngjyrë të zezë, akrilik dhe ngjyra të shtëpive, Intertitles përçon tensionin mes mungesës dhe të menjëhershmes. Fraza ‘Intertitles’, për herë të parë u prezantua në periudhën e filmave…

Details

Rëndësia e meteorologjisë në jetën tonë të përditshme

Çdo vit ‘Dita Botërore e Meteorologjisë’, shënohet më 23 mars. Për herë të parë u shpall në vitin 1950, nga Organizata Meteorologjike Botërore, për të rritur ndërgjegjësimin publik për shkencën e meteorologjisë dhe kuptimin e kushteve atmosferike. Sot, me zhvillimet në teknologji dhe shkencë, meteorologjia na jep një mjet të fuqishëm për të parashikuar dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 23 mars, të vitit 2002, në ceremoninë e 75-të të ndarjes së çmimeve OSCAR, Eminem u bë reperi i parë që fitoi çmim OSCAR, për këngën e tij “Lose Yourself”, që ishte pjesë e filmit të tij  autobiografik ‘8 Mile’. Kënga “Lose Yourself”, fitoi edhe çmimin ‘Kënga më e mirë origjinale’. Mirëpo, duhet…

Details

Uji, një nga burimet më të çmuara dhe më të domosdoshme

‘Dita Botërore e Ujit’ shënohet çdo vit më 22 mars, e themeluar në vitin 1992 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara. Qëllimi i kësaj dite është të rrisë ndërgjegjësimin ndërkombëtar rreth rëndësisë së ujit si burim jetësor dhe të fokusohet në zgjidhjen e problemeve globale të ujit. Në prag të kësaj dite botërore,…

Details