Ditët e Gjuhës Gjermane 2022

Ambasada Gjermane së bashku me Ambasadën Austriake, Ambasadën Zvicerane, Goethe Zentrum, OeAD, Departamentin e Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane të Universitetit të Prishtinës dhe parterë të tjerë, çdo vit, në maj, organizojnë ‘Ditët e Gjuhës Gjermane’. Me një seri ngjarjesh, çdo vit, në Kosovë festohet gjuha gjermane dhe prezantohen oferta të aktiviteteve të larmishme kulturore dhe…

Details

Shënohet sot ‘Dita e Evropës’

Data 9 maj shënon ‘Ditën e Evropës’, një mundësi për të festuar për paqen dhe unitetin në Evropë. Kjo datë, shënon edhe përvjetorin e ‘Deklaratës së Schuman’-it që parashtroi idenë e tij për një formë të re të bashkëpunimi politik në Evropë, e cila do ta bënte të pa mendueshme luftën midis kombeve të Evropës.…

Details

Ta ruajmë ambientin, shtëpinë tonë të përbashkët

Një nga praktikat që duhet të kultivohet qysh në fëmijëri, është edukimi mbi mbrojtjen e ambientit nga fëmijët. Organizata jo-qeveritare ‘Let’s Do it- ta pastrojmë Kosovën’, vazhdimisht nëpërmes aktiviteteve dhe fushatave vetëdijesuese, ka bërë thirrje që të kujdesemi dhe ta mbajmë të pastër Kosovën. Radio KFOR-i ka kontaktuar me drejtorin ekzekutiv të organizatës ‘Let’s Do…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 9 maj, të vitit 1964, këngëtari Louis Armstrong, ishte në pozitën e parë të top listave muzikore amerikane me këngën e tij ‘Hello Dolly’. Ai ishte artisti më i vjetër që arriti të radhitet vendin e parë në ‘Billboard’, në moshën 62 vjeçare. Mirëpo, rekord të ri vendosi këngëtari 85 vjeçar, Tony Bennett…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Kryqit të Kuq”

“Dita Botërore e Kryqit të Kuq” është një ditë ndërkombëtare që i kushtohet lehtësimit të vuajtjeve njerëzore, ruajtjes së dinjitetit njerëzor, mbrojtjes së jetës dhe parandalimit të emergjencave dhe fatkeqësive natyrore si përmbytjet, epidemitë dhe tërmetet. Dita e lartpërmendur, që mesazh kryesor ka trajtimin e të gjithë njerëzve me mikpritje, dinjitet dhe humanizëm, shënohet edhe…

Details

Filma të shumëpritur po vijnë

Adhurues të ekranit të madh të kinemasë, por edhe ju të tjerët që parapëlqeni të shikoni filma të ndryshëm nga komoditeti i shtëpisë, në vijim ju njoftojmë me filmat më të ri, që do të publikohen së shpejti:   Filmi ‘No Vacancy’ – Data e publikimit: 09 maj Filmi ‘Our Father’ – Data e publikimit:…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

 – Me datën 8 maj, të vitit 1970, bendi The Beatles, lansuan albumin e tyre ‘Let It Be’, në Mbretërinë e Bashkuar. – Në po këtë datë, të vitit 1976, grupi ABBA, ishin në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me singlin e tyre ‘Fernando’, që ishte edhe kënga e tyre…

Details

Të rejat javore në teknologji

Nga java që po e lëmë pas, ka filluar të përflitet se si do të jetë gjenerata e ardhshme e Samsung, e në fokus është modeli ‘Z Flip 4’. Smartphoni i ardhshëm i Samsung, ‘Galaxy Z Flip 4’, pritet të ketë një ekran të jashtëm më të madh në krahasim me paraardhësin e tij. Gjithashtu,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

 – Me datën 7 maj, të vitit 1977, grupi The Eagles, arritën në krye të top listave muzikore amerikane me këngën ‘Hotel California’. Grupi fitoi edhe çmimin ‘Grammy’ për ‘Këngën Më Të Mirë të vitit 1977’. – Në këtë datë, të vitit 2000, kënga e famshme e Britney Spears, ‘Oops…I did it again’ arriti që…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Edhe kjo javë ishte e pasur me këngë të reja dhe sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell këngët premierë. Disa nga këto këngë i kemi shkëputur nga foneteka jonë dhe më poshtë lajmit ju mund të gjeni disa nga premierat e kësaj jave, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Blunt…

Details