Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 26 dhjetor, të vitit 2016, këngëtarja Pink, solli në jetë fëmijën e saj të dytë, një djalë, të cilin e pagëzoi me emrin, Jameson Moon. – Në këtë datë, të vitit 1967, rock bendi The Beatles, publikuan singlin e tyre të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të titulluar “I Want To…

Details

Ngjarjet më të mëdha sportive të vitit 2022

Viti 2022 do të njihet si një prej viteve më të ngarkuara si në fushën e kulturës ashtu edhe në atë të sportit, pastaj për festivale dhe gara sportive të cilat kanë qenë pjesë e lajmeve pothuajse çdo javë përgjatë vitit që po e lëmë pas. Pas një pritjeje katërvjeçare, Kupa e Botës na dhuroi…

Details

Vit i përmbushur me filma për festa të fund vitit

Sezoni i festave, nuk do të ishte i plotë pa miqtë, familjen dhe të dashurit tuaj, por festat janë edhe më të ngrohta kur shoqërohemi me një maratonë filmash për Krishtlindje. Viti 2022, do të mbahet në mend si vit në të cilin u prodhuan shumë filma festiv, disa nga të cilët do ti veçojmë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 25 dhjetor, të vitit 1980, Michael Jackson e telefonoi Paul McCartney’n, për t’i uruar atij Krishtlindjet dhe i sugjeroi që të realizojnë disa këngë së bashku, të cilat edhe i realizuan. – Në këtë datë, të vitit 2016, ndërroi jetë artisti George Michael, nga një sulm në zemër, në moshën 53 vjeçare, në…

Details

2022-ta, vit historik i fushës së teknologjisë

Një vit i hatashëm teknologjik ka qenë 2022-ta. Nga telefonat e mençur e deri tek realiteti virtual, robotika, universi ynë, e shumë e shumë zbulime të tjera, ishte ky vit që po e lëmë pas. Një nga ngjarjet historike të vitit 2022, na erdhi nga fusha e hapësirës, më konkretisht nga NASA. Teleskopi më i…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 24 dhjetor, të vitit 1971, ka lindur këngëtari Ricky Martin, në San Juan, të Puerto Ricos. Emri i vërtetë i tij, është Enrique Martin Morales. – Në këtë datë, të vitit 1978, anëtarët e grupit ABBA, Björn Ulvaeus dhe Agnetha Fältskog, të cilët edhe ishin të martuar, njoftuan se janë ndarë dhe…

Details

Festat janë më të bukura, me këngë krishtlindjesh

Dekorime, ambiente shumë ngjyrëshe e muzikë festive, e karakterizojnë periudhën e fundit të vitit. Ndër vite, janë publikuar këngë ikonike që gjatë periudhës së festave mund t’i dëgjoni kudo, por gjatë vitit 2022, artistë të njohur kanë sjellur projekte muzikore pikërisht për t’i bërë festat edhe më të bukura. Më poshtë lajmit, mund të gjeni…

Details

Viti 2022, vit i organizimeve të shumta kulturore në Kosovë

Ngjarjet kulturore në Kosovë përgjatë vitit 2022, kanë qenë të shumta e me organizime të panumërta të shfaqjeve, performancave artistike, ekspozitave dhe aktiviteteve të tjera nga kjo fushë. Padyshim, në krye të ngjarjeve më të rëndësishme në vendin tonë, ishte Bienalja Nomade ‘Manifesta 14’, që mblodhi në Kosovë për 100 ditë rresht, artistë me renome…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen e të rejave nga teknologjia, këtë javë e fillojmë me atë që ka ‘trazuar’ rrjetin këtë javë. Elon Musk, ka hapur një sondazh në profilin e tij në Twitter dhe aty ka pyetur ndjekësit e këtij rrjeti, nëse ai duhet ose jo të vazhdonte të ishte në krye të këtij rrjeti social. Me një…

Details