Solidariteti, vlerë universale e shoqërive botërore

Çdo vit me 20 dhjetor, në gjithë botën shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor’, që synon të bashkoj njerëzit pavarësisht diversitetit dhe dallimeve tona. Në këtë ditë, institucionet shtetërore të vendeve të ndryshme si dhe organizata joqeveritare që punojnë për të drejtat e njeriut, organizojnë aktivitete për të për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 20 dhjetor, të vitit 1990, ka lindur këngëtarja JoJo, emri i vërtetë i së cilës është Joanna Noëlle Blagden Levesque. Ajo ka lindur në Vermont, të SHBA. – Në këtë datë, të vitit 2004, reperi amerikan Eminem, arriti që të klasifikohet numër një në Mbretërin e Bashkuar, me albumin e tij të tretë…

Details

Përmes donacioneve, KFOR-i po e dëshmon përkushtimin edhe në përmirësimin e mirëqenies së të gjitha komuniteteve në Kosovë

Krahas misionit që ka në Kosovë, qysh nga viti 1999-të, të ofrimit të një ambienti të qetë, të sigurt dhe liri të lëvizjes për të gjithë, misioni paqeruajtës i KFOR-i në Kosovë, po u del në ndihmë popullatës edhe përmes ndihmës së Ekipit Ushtarak dhe Civil (CIMIC) me projekte e donacione të ndryshme. CIMIC-u, përgjatë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më datën 19 dhjetor, të vitit 2003, këngëtarja Tori Amos, bëri paraqitjen e saj të parë në filmin e Julia Roberts ‘Mona Lisa Smile’. – Në këtë datë, të vitit 2014, Darlene Love këndoi “Christmas (Baby Please Come Home)” në shfaqjen e David Letterman. – Në po këtë datë, të vitit 1996, filmi ‘Titanic’,…

Details

Sot mbahet finalja e Kupës së Botës

Pas një rrugëtimi pothuajse 1 mujor, përballje të kombëtareve, gara në futboll “KATAR 2022” përfundon sot, 18 dhjetor, me finalen e cila nxjerrë edhe kombëtaren fituese të Kupës së Botës. Nga 32 përfaqësuese, në finale kemi ekipet Argjentina dhe Franca të cilat do të përballen sot, duke filluar nga ora 16:00. Kujtojmë që 4 ekipet…

Details

Dhjetori përmbyllet me shumëllojshmëri filmash

Ashtu siç edhe ka nisur, viti 2022 do të përmbyllet me filma të shumtë, që përmbushin preferencat e të gjithë shikuesve, për sa i përket zhanreve filmike apo kastës së aktorëve. Këto festa të fund vitit do të ju shijojnë më shumë me filma të jashtëzakonshëm, me protagonistë që ju i doni shumë, e të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 18 dhjetor, të vitit 2016, grupi i vajzave Fifth Harmony, njoftuan se anëtarja e bendit Camila Cabello, është larguar nga grupi. Cabello ia del mjaft mirë si solo këngëtare, ajo arriti që të zë vendin e parë në Billboard, në 2018 me këngën “Havana”. – Në këtë datë, të vitit 2011, bendi One…

Details

Të rejat javore në teknologji

Të rejat javore në teknologji, i fillojmë me telefonin që debuton në treg, në maj të vitit 2023. Është fjala për telefonin shumë të përfolur me ekran me palosje nga kompania Google. Telefoni vjen me ekran 5.79-inç të jashtëm dhe një ekran të madh 7.69-inç të brendshëm, me një dizajn të ngjashëm me Galaxy Z…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 17 dhjetor, të vitit 1970, bendi The Beach Boys, performuan enkas për Princeshën Margaret, në Royal Albert Hall të Londrës. – Në këtë datë, të vitit 2010, këngëtarja Robin Rogers, ndërroi jetë pas një sëmundje nga kanceri në mëlçi, në moshën 55-vjeçare. – Në po këtë datë, të vitit 1984, albumi i titulluar…

Details