Roli i gazetarëve në kohë pandemie

Heronj të padiskutueshëm të periudhës së pandemisë me ‘CoViD-19’, janë edhe ata që me profesionalizëm, guxim e kurajo, kanë shkëlqyer në shërbim të informimit publik dhe transparencës, e që janë gazetarët. Ndonëse në fillim sfidat ishin shumë më të theksuara për marrjen e informacioneve të duhura rreth virusit ‘CoViD-19’, për shkak se gjithçka në atë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot me 1 korrik feston ditëlindjen reperja dhe producentja, Missy Elliot, e cila ka lindur në vitin 1971, në Virginia. Emri i vërtetë i këngëtares është Melissa Arnette Elliott. Këngëtarja ka fituar katër çmime ‘Grammy’ dhe ka shitur mbi 30 milion albume vetëm në SHBA. Disa nga këngët më të njohura të saj janë:…

Details

Shënohet sot “Dita Botërore e Asteroidëve”

“Dita Botërore e Asteroidëve” u themelua nga astrofizikani dhe muzikanti i famshëm, Dr. Brian May, pjesëtarë i rock grupit “Queen”, astronauti i “Apollo 9”, Rusty Schweickart, kineasti Grig Richters dhe nga Presidentja e Fondacionit ‘B612’, Danica Remy. Qëllimi i kësaj dite është edukimi i publikut për rëndësinë e asteroideve, rolin e tyre në formimin e…

Details

‘Dita e Ndërkombëtare e Parlamentarizmit’, në fokus ka fuqizimin e gruas

‘Dita Ndërkombëtare e Parlamentarizmit’, festohet çdo vit me 30 qershor, datë në të cilën u themelua Organizata Botërore e Parlamenteve, në vitin 2018, përmes një Rezolute të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Rëndësia e kësaj dite qëndron në faktin se parlamentarizmi si pjesë e rëndësishme e proceseve demokratike në shoqëri, po përballet me…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Sot, me 30 qershor feston ditëlindjen reperi amerikan T-Pain, i lindur në vitin 1985. Emri i vërtetë i reperit është, Feheem Najm, derisa në vitin 2007 ai arriti në krye të top listave muzikore amerikane, me këngën e tij ‘Buy U a Drank’ dhe ‘Shawty Snappin’. – Me 30 Qershor, të vitit 2001, këngëtaret…

Details

Sot festojmë diversitetin e vendeve tropikale

Çdo vit, me 29 qershor, shënojmë “Ditën Ndërkombëtare të Vendeve Tropikale.” Kjo ditë, është një iniciativë e Kombeve të Bashkuara, që synon të promovojë rajonet tropikale në Tokë, të rrisë ndërgjegjësimin në lidhje me strategjitë e ruajtjes së tyre dhe të festojë diversitetin e jashtëzakonshëm që i dhuron planetit tonë. Për të shënuar këtë ditë,…

Details

Këshilla për mbrojtje nga rrezet e Diellit

Dielli është burim i jetës dhe energjisë së të gjitha gjallesave në Tokë, mirëpo në aspektin mjekësor, ekspozimi ynë vetëm 15 minuta në rrezet e Diellit, mund të dëmtoj lëkurën tonë. Ekspozimi i përditshëm në Diell gjatë viteve, vendos lëkurën tuaj në rrezik duke na lënë shenja të plakjes së parakohshme siç janë rrudhat e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 29 Qershor, të vitit 1985, këngëtarët Mick Jagger dhe David Bowie, inçizuan këngën ‘Dancing in the Street’, në studion legjendare ‘Abbey Road Studios’, në Londër, për ngjarjen e bamirësisë ‘Live Aid’. Ata xhiruan edhe video-klipin e këngës, në po të njëjtën ditë. – Në datën e sotme, ka lindur këngëtarja, Nicole Scherzinger, e…

Details

‘Bashkë dhe krenarë’, me këtë moto fillon java në mbështetje të personave LGBTI+

Me moton ‘Bashkë dhe krenarë’, në Kosovë nga sot (28.06.21), përgjatë një jave do të mbahen aktivitete të shumta në përkrahje dhe vetëdijesimit, për pozitën e personave LGBTI në shoqërinë tonë. E titulluar ‘Java e Krenarisë’, gjithashtu do të adresojë çështje të gjendjes aktuale të komunitetit LGBTI+ në shoqërinë tonë, e cila vazhdon të mos…

Details

Stina Halili, talente premtuese në pikturë

Ngjyrat që simbolizojnë jetën, të bukurën dhe natyrën, janë ngjyra dominuese të pikturave të nxënëses 12 vjeçare, Stina Halili, e cila nëpërmjet pikturës paraqet të bukurën. Stina, e cila vijon mësimet në SHMU “Meto Bajraktari”, në Prishtinë dhe ndjek kursin e pikturës  ‘Da Vinçi’, duket që do të ketë një të ardhme premtuese. Në një…

Details