Shënohet sot ‘Dita e Kombeve të Bashkuara’

Data e sotme 24 tetor, shënon ‘Ditën e Kombeve të Bashkuara’, e cila festohet që nga viti 1948 dhe shënon përvjetorin e ditës së hyrjes në fuqi të “Kartës së KB”, në vitin 1945. Ishte viti 1971 kur Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, rekomandoi që kjo ditë të shënohet si ditë zyrtare dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 24 tetor të vitit 1962, këngëtari amerikan James Brown regjistroi albumin e tij legjendar ‘Live At The Apollo’. Albumi u rendit në pozitën  24 si një nga albumet më të mira të të gjitha kohërave në revistën ‘The Rolling Stones’. Në këtë  datë  në vitin 1979, Paul McCartney mori një medalje nga shteti anglez…

Details

Përmbyllet muaji tetor me laramani filmash

Ashtu sikurse kishte nisur muaji tetor, si duket edhe do të përmbyllet me filma të shumtë, që do të jenë në dispozicionin e dashamirëve të zhanreve të ndryshme, listën e plotë të të cilëve jua sjellim në vijim:   Filmi ‘Passing’ – Data e publikimit: 27 tetor Filmi ‘Hypnotic’ – Data e publikimit: 27 tetor…

Details

Të rejat javore në teknologji

Ka qenë muaji gusht atëherë kur kompania Google, paralajmëroi ardhjen e smartfonëve ‘Pixel 6’ dhe ‘Pixel 6 Pro’, e javën që po e lëmë pas, kompania në fjalë na dëshmoi që po flasim për një gjeneratë shumë më të perfeksionuar se sa e kaluara. ‘Pixel 6’ dhe ‘Pixel 6 Pro’, janë smartfonët e parë me…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 23 tetor të vitit 1962 Stevie Wonder ishte vetëm 12 vjeçar kur inçizoi këngën e tij të parë ‘Thank You For Loving Me All The Way’ në bashkëpunim me Funk Brothers. Në këtë datë në vitin 1989, Nirvana mbajti koncertin e tyre të parë në Evropë kur u shfaqën në Newcastle’s Riverside Club në…

Details

Ushqimet e preferuara gjatë stinës së vjeshtës

Derisa moti ka filluar të ftohet dhe imuniteti bie, ajo çfarë hamë mbetet një gjë shumë e rëndësishme. Janë disa ushqime të cilat preferohet të konsumohen në stinën e vjeshtës, e të cilat përmirësojnë edhe shëndetin tonë. Bazuar në këshillat e ekspertëve shëndetësorë, Radio KFOR-i ju sjellë disa prej ushqimeve, që mund t’i konsumoni gjatë…

Details

Këngët që pritet të bëhen hite në Radio K4

Java që po e lëmë pas, ka qenë përplot me këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante. Me këtë rast, duhet të veçojmë këngën “Easy On Me”, të interpretuar nga këngëtarja britanike Adele, që u pëlqye tej mase nga fansat e saj në tërë botën, kjo edhe për faktin që artisja kishte pauzuar për një…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 22 tetor të vitit 1990, Pearl Jam mbajtën koncertin e tyre të parë ndonjëherë në sallën ‘Off Ramp’ në Seattle. Në këtë datë në vitin 2000, George Michael pagoi 1.45 milion dollarë për pianon Steinway në të cilën John Lennon shkroi hitin ‘Imagine ’. George Michael deklaroi se kur e di se gishtat e…

Details

Librat më të shitur, gjatë këtij viti

Na kanë mbetur edhe pak ditë dhe kalojnë dhjetë muaj nga viti 2021, muaj këta të cilët i kemi kaluar në faza të ndryshme të bllokimit, që do të thotë kemi pasur shumë kohë për të lexuar. Radio KFOR-i në vijim ju prezanton listën e librave më të pëlqyer, të vitit që po e lëmë…

Details

Bujqësia, përballë sfidave të pandemisë Covid-19

Pandemia Covid-19 ka prekur pothuajse të gjithë fushat e jetës, duke ndryshuar mënyrën tonë të jetesës dhe duke krijuar probleme të theksuara edhe në ekonomitë familjare në gjithë botën. Pandemia e shkaktuar nga virusi në fjalë, ndikoi edhe në prishjen e zinxhirit furnizues me produkte ushqimore. Kështu kuptuam edhe nga pronari i rrjetit të dyqaneve…

Details