Bind Reka, flet për edicionin II-të, të konferencës së teknologjisë ‘Growth Tank’

Programi i mëngjesit, në Radio KFOR sot, përveç tjerash, vëmendje i kushtoi edhe njërës prej konferencave më të mëdha të teknologjisë në rajon ‘Growth Tank’, përmes bisedës së zhvilluar në studio me Drejtorin Kreativ të Agjencisë Dixhitale të Marketingut ‘Growzilas’, z. Bind Reka. “Ky është edicioni i dytë, i cili mbledh ekspertë vendor dhe ndërkombëtar,…

Details

Mosrespektimi i shpejtësisë, njëra ndër kundërvajtjet më të shpeshta në komunikacion

“Shpejtësia VRET!”, është një nga shumë sloganet e Policisë së Kosovës, të cilat kanë për qëllim vetëdijesimin e të gjithë pjesëmarrësve në komunikacion. Megjithatë, shoferët kosovarë, po vazhdojnë që të shkelin rregullat e komunikacionit, ndër to edhe kufizimin e shpejtësisë. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, z. Daut Hoxha në një prononcim për Radio KFOR-in ka…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 29 qershor, të vitit 1999, bendi i zhanrit heavy-metal, Slipknot publikuan albumin e tyre debutues, të cilin e titulluan ‘Slipknot’. – Në po këtë datë, të vitit 1985, në një ankand në Nju Jork, u shit limuzina e markës Rolls-Royce Phantom V, pronar i së cilës ishte këngëtari i ndjerë John Lennon, për…

Details

Së shpejti vjen monodrama ‘Arka’

Pas sukseseve të njëpasnjëshme me shfaqje të ndryshme nëpër botë, aktori dhe regjisori i njohur kosovar, Mentor Zymberaj, së shpejti do të vjen me monodramën “Arka’’, autor dhe regjisor i së cilës është vet ai. Një pjesë të fabulës së kësaj shfaqjeje, për Radio KFOR-in e rrëfeu pikërisht autori dhe regjisori i saj, Mentor Zymberaj:…

Details

Tri koncerte, në kujtim të pianistit, Derek Han

Sonte (28.06.22), do të organizohet koncerti i radhës, që do ti dedikohen pianistit Amerikan, Derek Han, i cili kishte bashkëpunuar me ‘Kosova KamerFest’, për 20 vite me radhë dhe ndërroi jetë, në muajin prill, të vitit 2021, nga virusi CoViD-19. Koncerti në nderim të pianistit Han, do të filloj në orën 19:30, në Pallatin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 28 qershor, të vitit 1968, bendi Pink Floyd, publikuan studio albumin e tyre të dytë në Angli, të cilin e emërtuan ‘A Saucerful Of Secrets’. – Në po këtë datë, të vitit 1975, këngëtari David Bowie publikoi këngën e titulluar “Fame”, në të cilën dëgjohet edhe vokali i këngëtarit John Lennon. Kjo ishte…

Details

Sot fillon ‘Festivali Mbarëkombëtar i Këngës për Fëmijë – Vihuela Fest IX’

‘Festivali mbarëkombëtar për fëmijë – Vihuela Fest’ sot (27.06.22), duke filluar nga ora 16:00, do të mbajë edicionin e nëntëmbëdhjetë me radhë, ku pritet të mbledhë në Teatrin “Faruk Begolli” në AAB, fëmijë të talentuar, njëherit solist nga shumë vende të rajonit. Për të mësuar më shumë rreth këtij festivali, Radio KFOR-i kontaktoi, Menaxherin e…

Details

Bëhuni pjesë e vullnetarëve të ‘Manifesta 14’

Për herë të parë ‘Manifesta 14’, do të zbarkojë në Kosovë dhe do të sjellë më shumë se 100 njerëz krijues nga e gjithë bota, për ta shndërruar Prishtinën në një ngjarje artistike dinamike, energjike dhe të gjallë. ‘Manifesta 14’, do të hapet për 100 ditë, në 25 vende të ndryshme ikonike në Kosovë. Kjo…

Details