Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 dhjetor të vitit 1980, John Lennon u qëllua pesë herë me armë nga 25 vjeçari Mark Chapman, jashtë ndërtesës Dakota në New York, ku ai jetonte me bashkëshorten e tij Yoko. Chapman e kishte pritur Lennon, jashtë apartamentit që nga mëngjesi dhe i kishte kërkuar një autograf më herët gjatë ditës. Në këtë…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Aviacionit Civil’

Një nga mënyrat më të shpejta dhe më të sigurta për të udhëtuar në destinacione të ndryshme është fluturimi me avion. Andaj, me qëllim të ndërgjegjësimit të rëndësisë së aviacionit civil ndërkombëtar dhe zhvillimit të standardeve ndërkombëtare për sigurinë e tij, Kombet e Bashkuara çdo vit, më 7 dhjetor, shënojnë ‘Ditën Ndërkombëtare të Aviacionit Civil’.…

Details

Fillon sot ‘Java e të Drejtave të Njeriut’

Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR KS) fillon sot (7 dhjetor), edicionin e shtatë të “Javës së të Drejtave të Njeriut”, i cili do të mbahet deri më 10 dhjetor, 2020. Për të mësuar më shumë, Radio KFOR-i ka kontaktuar Koordinatoren e Programit nga Nisma e të Rinjve për të Drejtat…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 7 dhjetor të vitit 1991, George Michael dhe Elton John ishin në pozitën e pare, në top listën e këngëve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar, me një version live të këngës ‘Don’t Let the Sun go Down on Me’. Të gjitha përfitimet që morën nga kjo këngë ata i dhuruan për bamirësi.…

Details

Zbulimet e fundit teknologjike

Nga pajisjet e sofistikuara teknologjike që po revolucionarizojnë shkencën e mjekësisë, deri tek telefonat e mençur që na ndihmojnë të kryejmë detyrat tona të përditshme, teknologjia po evoluon çdo ditë duke sjellë zbulime të reja. Në këtë artikull kemi sjellë disa nga të rejat e kësaj jave në botën e teknologjisë: “Crimson” sjellë gjeneratën e…

Details

Premierat e filmave për javën e ardhshme

Është një listë e gjatë filmash që do të publikohen javën e ardhshme, filma këta me tematika të ndryshme, të zhanreve komedi, aksion, fantastikë-shkencorë, dramë, etj. Më poshtë lajmit mund të gjeni listën e plotë të filmave që pritet të shfaqen premierë në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme: Filmi ‘Smiley Face KillersData e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 6 nëntor të vitit 1965, The Rolling Stones inçizuan këngën e famshme ‘19th Nervous Breakdown’, në studion RCA në Los Angeles. Në këtë ditë në vitin 1969, Led Zappelin debutuan në Amerikë me këngën ‘Whole Lotta Love, duke u bërë një nga këngët më të dëgjuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vitin…

Details

Amy Winehouse – ylli që u shua në moshë të re

Ikona e muzikës, fama e së cilës preku qiellin pikërisht si rezultat i suksesit të arritur me albumin që mori edhe çmime Grammy, “Back to Black”, sot vjen si ‘Artisja e Ditës’, në Radio KFOR. Në vitet e para të jetës së saj Winehouse, tregoi interesim të madh për artin, ishte e shkëlqyer në shumë…

Details