Mos i hudhni rrobat që nuk ju duhen, dhuroni në TeshaVesha!

Rrobat janë ndër gjërat që pothuajse të gjithë i kemi të shumta në numër. Në sirtarët tanë gjithmonë zënë vend edhe rroba të tilla që nuk i shfrytëzojmë, por hezitojmë t’i largojmë nga  vetja, nga pasiguria se ku do përfundojnë. Por, kjo nuk duhet t’ju shqetësoj më. Kjo pasi falë ndërmarrësisë sociale “TeshaVesha”, të krijuar…

Details

Diskutim mbi rrjetëzimin e organiztatave të Ballkanit që kanë mision bazën në komunitet

Nesër, 6 shkurt , në hapësirën e qendrës ‘Termokiss’, do të mbahet diskutimi për “Presentation Sarajevo 2020”, i cili  është një projekt ndërkombëtar i filluar qysh nga viti 2016 dhe që ka për qëllim revitalizimin e hapësirave të braktisura. Anëtari i ‘Termokiss’, Edonis Hashani, për Radio KFOR-in ka treguar detaje për projektin në fjalë: “Prezantim…

Details

Të gjitha rrugët e kalueshme pas reshjeve të borës në Kosovë

Kosova mbrëmë dhe sot është mbuluar nga reshjet e borës, dukë bërë që disa rrugë të jenë të vështira për qarkullim. Me këtë rast Ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku, përmes faqes së tij zyrtare në ‘Facebook’, ka njoftuar se të gjitha rrugët janë pastruar për zhvillim normal të komunikacionit. Megjithatë, Abdixhiku ka apeluar…

Details

Trajnim për vajza dhe gra për punëdore

Akademia Profesionale INFINIT së bashku me Komunën e Prishtinës, ndihmojnë vajzat e reja në nxitjen e vetëpunësimit, përmes marrëveshjes për subvencionimin e Projektit ‘Fuqizimi profesional i vajzave të reja në produkte “Handmade” (Punëdore)’. Aftësimi profesional në fushën e përpunimit të tekstilit përmes qepjes dhe prerjes si dhe punimit të stolive për vajza dhe gra, ndikon…

Details

Diskutim për eksplorimin e qasjes ndaj identiteteve të shumta

Eksplorimi i qasjes sonë ndaj identiteteve të shumta është tema e radhës që do të diskutohet në ngjarjen e organizuar nga Revista “Kosovo 2.0”. Ngjarja “Hajde Folim: Kosova e ndërthurur”, do të mbahet sot (04.02.20) nga ora 17:30 në hapësirat e “Hub 2.0”, ndërsa panelistë do të jenë: drejtori ekzekutiv në “CEL Kosovo”, Blert Morina,…

Details

Sot bëhen 16 vjet që nga themelimi i Facebook-ut

Gjigandi teknologjik ‘Facebook’ është krijuar me 4 shkurt të vitit 2004, duke ndryshuar rrënjësisht mënyrën e komunikimit në botë. Ky rrjet social u themelua nga Mark Zuckerberg, së bashku me shokët e tij Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz dhe Chris Hughes gjatë studimeve në ‘Universitetin Harvard’, dukë bërë një nga zbulimet më të mëdha…

Details