Hapet sot ekspozita virtuale “Vit i ri, artistë të rinj, shpresa të reja”

Shtëpia e Evropës në bashkëpunim me Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës do të hapin sot (03.02.21), nga ora 15:00, ekspozitën virtuale përmes së cilës do të prezantohen punime në fushën e artit konceptual, pikturës dhe skulpturës. Në këtë ekspozitë do të prezantohen punimet me tematika të ndryshme, të artistëve: Arrita Kalaveshi (Skulptore), Arton…

Details

Rëndësia e kujdesit oral tek fëmijët

Kujdesi oral tek fëmijët është shumë i rëndësishëm dhe duhet të fillojë qysh në hapat e parë të jetës. Prindërit janë ata të cilët luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e dhëmbëve të fëmijëve të tyre, andaj është e rëndësishme të ndjekin në tërësi rekomandimet e stomatologëve. Në lidhje me këtë temë, Radio KFOR-i…

Details

Ushqimet që ndihmojnë në parandalimin dhe luftimin e kancerit

Ushqyerja e shëndetshme është bazike, për një jetë të shëndetshme, meqë sëmundje të ndryshme paraqiten pikërisht nga mungesa e disiplinës ushqimore. Për të mësuar më shumë rreth ushqimeve që ndikojnë në luftimin dhe parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera në përgjithësi, Radio KFOR-i zhvilloi një intervistë me nutricionisten, Diola Dosti Baftiu: “Kanceri vjen nga…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 3 shkurt të vitit 2013, pas 7 vitesh të ndarjes së grupit të famshëm ‘Destiny’s Child’, grupi u shfaq në një performancë sërish bashkë në kampionatin e futbollit amerikan Super Bowl. Grupi u paraqit pa paralajmrim duke befasur të gjithe dhe performoj disa nga super hitet e tyre:  Single Ladies dhe Independent Women. Në…

Details

Këtë javë fillon ‘Festivali Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët – ENTROPY’

Nga data 4 deri më 10 shkurt, Kino ARMATA në Prishtinë do të jetë nikoqire e edicionit të parë të “Festivali Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët – ENTROPY”, që organizohet nga organizata joqeveritare – Fondacioni Jeshil.  Për të mësuar më shumë rreth këtij festivali, Radio KFOR-i ka kontaktuar me Specialisten e Komunikimit dhe Ndërgjegjësimit në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot me 2 shkurt këngëtarja Shakira, feston ditëlindjen e saj të 43-të. Këngëtarja ishte në pozitën e parë në vitin 2002 me hitin e saj ‘Whenever Wherever’ dhe në vitin 2006 kryesonte top listat me këngën e saj  ‘Hips Don’t Lie’. Ajo është artistja më e famshme kolumbiane e të gjitha kohërave, pasi ka shitur…

Details

Duhani vret!

Sëmundjet që lidhen me pirjen e duhanit po na rrëmbejnë anëtarët e dashur të familjes dhe miqtë tanë me një shpejtësi alarmante. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 6 milionë të rritur vdesin çdo vit nga shkaqet e lidhura me duhanin. Lidhur me këtë temë, Radio KFOR-i kontaktoi, Dr. Hevzi Ademaj, i cili tha: “Duhanpirësit afatgjatë…

Details

Sot fillon muaji më i shkurtë i vitit

Shkurti, është muaji i dytë i vitit në kalendarin modern Gregorian dhe muaji i vetëm me më pak se 30 ditë. Shkurti ka vetëm 28 ditë në vitet e zakonshme dhe 29 ditë në vitet e brishta. Muaji shkurt ishte emëruar sipas fjalës latine ‘februum’ apo fjalës ‘februa’, bazuar në emërimin e një festivali pranveror…

Details