Lufta kundër parandalimit të abuzimit me substanca narkotike në shkolla, prioritet i Policisë së Kosovës

Policia e Kosovës në bashkëpunim me institucionet e tjera të sigurisë në vend, tash e disa vite kanë ndërmarrë aksionin ‘Stop drogave në shkolla’, në përpjekje për të parandaluar dhe luftuar përdorimin e narkotikëve në shkollat fillore dhe të mesme në gjithë Kosovën. Përdorimi i substancave narkotike në shkolla mbetet një problem serioz në vend.…

Details

Sot përmbyllet Festivali Ndërkombëtar i Prishtinës ‘ReMusica’

Edicioni i 19-të i Festivalit Ndërkombëtar të Prishtinës “ReMusica”, i cili kishte nisur më 7 shtator, do të përmbyllet sot, më 21 shtator. Ky edicion ka qenë i suksesshëm, pavarësisht që u është përshtatur rrethanave të krijuara nga pandemia ‘Covid-19’, thotë për Radio KFOR-in drejtoresha e këtij Festivali, Donika Rudi, e cila shtoi: “Përgjithësisht ky…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 21 shtator, të vitit 2011, bendi i famshëm R.E.M., u ndanë përfundimisht pas 20 vitesh si grup. Ata i lajmëruan fansat nëpërmes website-it të tyre, duke i falënderuar për mbështetjen dhe ata treguan se janë ndarë në mënyrë miqësore. – Në këtë datë, të vitit 2012, bendi No Doubt, lansuan albumin ‘Push and…

Details

Me buzëkuq por edhe me maskë!

Tashmë maskat janë bërë pjesë e përditshmërive tona, nëse më herët kombinoheshim në veshmbathje, tani më e kemi edhe një “aksesorë” shtesë që shumica mundohemi ta përshtatim me gardërobën e përditshme. Por, janë të shumta gratë që me gjithë vendosjen e maskës, nuk dalin prej shtëpive të tyre pa vënë buzëkuq. Në këtë mënyrë vepron…

Details

Ndryshimi i stinëve dhe ‘depresioni sezonal’

Kalimi nga stina në stinë, natyrshëm sjell tek ne jo vetëm ndërrim rutine por edhe ndikime psikologjike. Pasi jemi në fazën e ndërrimit të stinëve verë-vjeshtë, Radio KFOR-i ka realizuar një intervistë me Psikologen Klinike – Psikoterapiste Trupore, Antigona Qenaj Sejdiu, e cila tregoi ndikimin që ka ndërrimi i stinëve tek njerëzit: “Me përfundimin e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 20 shtator, të vitit 2014, këngëtarja Meghan Trainor, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar “All About That Bass”. Ajo qëndroi për tetë javë në këtë pozitë, duke i zënë vendin këngëtares Taylor Swift, e cila më pas doli e dyta. – Me 20…

Details

Përfundon kolonia artistike e artistëve të rinj në Vushtrri

Këtë javë, Misioni i OSBE-së në Kosovë mblodhi 13 artistë të rinj nga komunitetet shqiptare, serbe, turke dhe rome në komunën e Vushtrrisë, për realizimin e një kolonie arti katër-ditore. Asistent i Lartë në Misionin e OSBE-së në Kosovë, Predrag Rasic, na tregoi më shumë për këtë ngjarje: “Pjesëmarrësit e kësaj punëtorie ishin artistë të…

Details

Vjeshta, stinë e begatisë me fruta të shëndetshëm

Veç bukurisë që i falë natyrës me ngjyra, stina e vjeshtës cilësohet edhe si stinë e begatë, kjo për shkak të të mirave të shumta ushqimore që na i falë kjo stinë. Për të kuptuar se cilat janë frutat që duhet t’i kemi pjesë të menysë tonë ditore gjatë vjeshtës, Radio KFOR-i kontaktoi Dhurata Nasufi…

Details