Javë e pasur me filma të llojllojshëm

Nga filma premierë romantik, aksion e deri tek ata të zhanrit dramë e komedi, do ta përshkojnë javën e ardhshme. Në vijim listojmë datat e publikimit të tyre si dhe titujt e tyre:   Filmi ‘Hello, Goodbye and Everything In Between’ – Data e publikimit: 06 korrik Filmi ‘Girl in the Picture’ – Data e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

-Më 2 korrik, të vitit 1966, Frank Sinatra zuri vendin e parë në tabelën e këngëve amerikane me “Strangers InThe Night”, e cila ishte krijuar për filmin ‘A Man Could Get Killed’. – Në këtë datë, por të vitit 1981, u publikua albumi i katër “Foreigner 4”, nga grupi Foreigner.  Albumi përfshinte këngët hite, si:…

Details

Kooperativat ndërtojnë një botë më të mirë

‘Dita Ndërkombëtare e Kooperativave’, kremtohet çdo vit të shtunën e parë të muajit korrik. Qëllimi i shënimit të kësaj dite, është rritja e ndërgjegjësimit rreth kooperativave dhe promovimi i ideve të lëvizjes për solidaritetin ndërkombëtar, efikasitetin ekonomik, barazinë dhe paqen botërore. Këtë vit ‘Dita Botërore e Kooperativave’, shënohet me temën “Kooperativat ndërtojnë një botë më…

Details

Këngët premierë në Radio KFOR

Radio KFOR-i edhe këtë fundjavë ju njeh me këngët më të reja, që janë lansuar premierë. Do të veçojmë bashkëpunimin e Elvana Gjatës me Dhurata Dorën, këngën e titulluar ‘Gajde’. Ka pasur edhe bashkëpunime të tjera, siç ishte edhe kënga më e re nga Tayna dhe Azet, si dhe Ledri Vula dhe Adrian Bujupi. Më…

Details

Tri fjalë magjike për stinën e verës: ujë, fruta dhe perime

Sapo kemi hyrë në stinën e verës dhe shumë prej nesh jemi të shqetësuar për ruajtjen e shëndetit përmes ushqimeve natyrore. Prandaj, Radio KFOR-i kontaktoi ushtruesen e profesionit të nutricionistes, znj. Medina Xhuraj, e cila dha disa këshilla shumë të nevojshme për stinën e verës: “Çdo gjë që e marrim nga natyra, është më e…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 1 korrik, të vitit 1963, bendi The Beatles, regjistruan këngët e radhës “She Loves You”, “I’ll Get You”, duke përfunduar regjistrimin e dy këngëve në më pak se katër orë. E publikuar në gusht, të po këtij viti, kënga “She Loves You”, u bë kënga e parë e The Beatles, që arriti me…

Details

Gjeni freskinë tuaj verore

Janë të shumta aktivitetet që mund të kryhen gjatë pushimeve verore, për të ikur nga vapa verore. Shumë njerëz mendojnë se të shkosh në mal, është zgjidhje e duhur për të përmbushur kohën e pushimeve dhe për tu relaksuar. Shkuarja në mal, përveç argëtimit dhe shëndetit për trupin, mund të jetë edhe një zgjidhje për…

Details

Roli i asteroideve në sistemin tonë diellor

Sot (30 qershor), të gjithë do ta kthejmë vëmendjen kah bota qiellore, për të shënuar ‘Ditën Botërore të Asteroideve’, me qëllim të edukimit të publikut për rëndësinë e asteroideve, rolin e tyre në formimin e sistemit tonë diellor, ndikimin e tyre në burimet hapësinore dhe rëndësinë e mbrojtjes së planetit tonë. Kujtojmë që ‘Dita Botërore…

Details

KFOR-i dhuroi pajisje elektronike për nxënësit e shkollës ‘Kajtaz Ramadani’, në Malishevë

Sot (29.06.22), CIMIC-u (Bashkëpunimi Civilo-Ushtarak) i KFOR-it, u dhuroi pajisje të ndryshme elektronike SH.F.M.U “Kajtaz Ramadani”, në Stapanicë, komuna e Malishevës. Ky donacion arrin vlerën prej 3.750 euro dhe do të ndihmojë nxënësit e kësaj shkollë për një arsimim më cilësor. Në ceremoninë e dorëzimit të këtij donacioni, në emër të KFOR-it, nga Swiss LMT…

Details