Ju pret një javë e pasur me filma të shumtë

Pushimet pranverore të fëmijëve fillojnë javën e ardhshme dhe për një javë, dashamirët e filmave do të kenë kohë të mjaftueshme që të relaksohen dhe të shikojnë filma të rinj apo premiera të shumta të zhanreve të ndryshme. Radio KFOR-i, më poshtë lajmit ju sjell titujt dhe datat e publikimit të filmave premierë:   Filmi…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me datën 2 prill, të vitit 1977, u publikua kënga ‘Knowing me, knowing you’, nga grupi ABBA. Kënga në fjalë, ishte në pozitën e parë në SHBA dhe në 15 shtete të tjera evropiane si dhe në Australi. Në vitin 1977, këngëtari Frank Sinatra, publikoi albumin e tij të 4-të me radhë, me titull ‘Portrait…

Details

Rilindje – Nga errësira në dritë

Për të konfirmuar gjendjen e rëndë të kulturës edhe pas kaq shumë vitesh dhe për të ringjallur shpresën për ditë më të mira, sonte (01.02.22), duke filluar nga ora 20:00, në Prishtinë do të promovohet një përmbledhje e muzikës alternative “Rilindje” dhe do të hapet “Qendra e Kulturës Alternative”. Në një komunikatë për media në…

Details

Fatime Kosumi promovon albumin e ri ‘Maleve”

Një artiste unike si ANDRRA (Fatime Kosumi), padyshim që zë vend në Radio KFOR, ngase muzika që ajo prodhon është shumë e veçantë, nisur nga tekstet që ajo i shkruan vet, të bazuara në jetën e saj personale apo fenomene që atë e shqetësojnë. Njësoj si në të kaluarën, albumi i saj i ri ”Maleve”,…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i ju sjell këngët premierë të publikuara së fundmi. Se cila nga këto këngë do të bëhet hit, neve na mbetet të shohim në ditët në vijim. Më poshtë lajmit ju mund të gjeni vetëm disa nga premierat e kësaj jave të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR:…

Details

“Apri-li-li-li” – mos bini pre e shakave sot

Nuk dihet se kur saktësisht ka filluar të shënohet, mirëpo sot “Dita e Gënjeshtrave” ka përmasa globale dhe 1 Prilli, është data kur secili nga ne, i rikujtojmë vetës që të mos bimë pre e ndonjë shakaje. Historianët janë të ndarë, sa i përket teorive se kur në të vërtetë ka filluar shënimi i kësaj…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

Me datën 1 prill, të vitit 1989, këngëtarja Madonna, publikoi albumin e saj të tretë me radhë, të cilin e emërtoi ‘Like a Prayer’. Ky album qëndroi për 70 javë, në top listat muzikore në SHBA. Në po këtë datë, të vitit 2013, albumi i nënshkruar nga bendi The Beatles ‘Lonely Hearts Club Band’, u…

Details

Cineplexx, këtë vikend ju fton në ‘Ditën e Familjes’

Kinemaja më e frekuentuar në vend Cineplexx, këtë të diel (03.04.22), do të organizojë ngjarjen familjare ‘Dita e Familjes’, me shfaqjen e filmit të animuar ‘Sonic The Hedgehog 2’. Kësaj radhe ‘Dita e Familjes’, do të organizohet këtë fundjavë vetëm në kinemanë Cineplexx në Prishtinë, duke filluar nga ora 11:30, ku do të ketë edhe…

Details

UNUM Festival dhuron bileta falas për dëgjuesit e Radio KFOR-it, që të përjetojnë perfomancat e artistëve botërorë

UNUM Festival do ta vazhdojë traditën, për ta kthyer Shëngjinin, vend ku zbarkojnë emrat më të mëdhenj botërorë të muzikës elektronike. Ndryshe nga vitet e shkuara, sivjet festivali do të zgjasë 6 ditë, nga e mërkura 1 qershor deri të hënën 6 qershor dhe pjesëmarrësit do të kenë mundësinë që të shijojnë një cep të…

Details