Alergjitë, kujdesi dhe shfaqja e tyre gjatë vitit

Alergjitë shfaqen kur sistemi ynë imunitar reagon ndaj ndonjë substance të panjohur dhe në këtë mënyrë fillon të prodhojë antitrupa për tu mbrojtur nga alergji të ndryshme që përfshijnë polenin, pluhurin apo alergjitë që shkaktohen nga ushqime të ndryshme. Radio KFOR-i ka zhvilluar një intervistë me Alergolog/Imunolog, Dukagjin Zogaj, i cili tregoi se kur mund…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 10 gusht, të vitit 1985, këngëtari dhe kitaristi Bryan Adams, arriti në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin e tij ‘Reckless’. – Në këtë datë, të vitit 1963, këngëtari në atë kohë vetëm 13 vjeçar, Stevie Wonder, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Popujve Indigjenë’

Çdo vit, më 9 gusht festohet ‘Dita Ndërkombëtare e Popujve Indigjenë’, e cila ka për synim promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të popullsisë indigjene në botë. Kjo ngjarje njeh arritjet dhe kontributet që njerëzit vendas bëjnë për të përmirësuar çështje botërore, siç është mbrojtja e mjedisit.  Festimi i kësaj dite u vendos nga Asambleja…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me datën 9 gusht, kishte lindur këngëtarja dhe kantautorja e famshme, Whitney Houston, e lindur në vitin 1963, në NewJersey. Në vitin 1985 kënga e saj ‘Saving All My Love For You‘, ishte në krye të top listave të këngëve më të mira për të vazhduar në vitin 1992, kur balada e saj e…

Details

Premierat e ardhshme të filmave

Edhe java e ardhshme, do të jetë e ngjeshur me filma të llojllojshëm, të cilët përfshijnë aktorë të njohur dhe poashtu i përkasin zhanreve të ndryshme filmike. Si rëndom, edhe këtë javë, Radio KFOR-i sjellë për ju listën e filmave që do të shfaqen gjatë ditëve të ardhshme:   Filmi ‘Rising Wolf’ – Data e…

Details

JAVË ME ‘AGJENDË TË NGJESHUR’ TEKNOLOGJIKE

Java që po e lëmë pas, ka pasur agjendë të ngjeshur teknologjike. E fillojmë me Xiaomi, kompani e cila ka shkruar ‘histori’ në Evropë kur ia ka marr liderin e shitjeve të telefonave të mençur gjigandit tjetër, Samsung. Rritja e shitjeve në 12 muajt e fundit i ka lejuar Xiaomit të dërgojë 12.7 milionë telefona…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Sot, me 8 gusht, feston ditëlindjen këngëtari kanadez Shawn Mendes, i lindur në vitin 1998. Kënga e tij ‘Stitches’, arriti në krye të top listave në gjithë botën. Vlen të përmendim gjithashtu se, Mendes, pa arritur moshën 18 vjeçare, kishte 3 albume në top listat e albumeve më të mira në shumë vende të botës.…

Details

Rëndësia e ruajtjes së shëndetit mendor

Nëntë nga dhjetë persona me probleme të shëndetit mendor preken edhe nga stigma për diagnozën e tyre. Për të tejkaluar stigmën, edukimi duhet të mbështesë rritjen e njohurive mbi sëmundjet mendore, pasi shumë ndjenja ndaj njerëzve me probleme të shëndetit mendor, formohen nga mungesa e njohurive dhe ekspozimi i tepërt ndaj shembujve negativë. Se si…

Details