Të hënën, me 18 janar fillon gjysmëvjetori i dytë

Pas një pushimi të zgjatur dimëror, si shkak i situatës së krijuar nga CoViD -19, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme në Kosovë, gjysmëvjetorin e dytë shkollor 2020/2021, do ta vazhdojnë fizikisht në shkolla. Kështu tregoi për Radio KFOR-in, Zëdhënësja e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Diellza Kukaj: “Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 15 janar të vitit 1968, The Beatles performuan live në Francë, para një audience me rreth 2 mijë persona. Në këtë datë të vitit 1977, rock bendi Eagles ishin në pozitën e parë në top listën e albumeve më të mira amerikane me albumin e tyre të tretë ‘Hotel California’. Në po këtë datë…

Details

Alaudin Hamiti fton të gjithë që të respektojmë masat anti-CoViD

Drejtori i platformës televizive ARTMOTION dhe njëherit moderator i emisionit ‘Nd’rrimi i Natës’ në Klan Kosova, Alaudin Hamiti, është personaliteti tjetër që i është bashkuar fushatës së Radio KFOR-it për të respektuar masat që kanë për qëllim parandalimin e përhapjes së CoViD-19, duke apeluar se vetëm duke treguar kujdes, ne mund të mblidhemi sërish bashkë:…

Details

Disa këshilla se si të ngasim veturën në dimër

Sezoni për tu pajisur shoferët me pajisje dimërore në Kosovë fillon nga data 15 nëntor dhe zgjat deri më 15 mars. Vozitja në rrugë me borë dhe akull, mund të jetë mjaft sfiduese, madje edhe për vozitësit më me përvojë dhe me vetura mirë të përgatitura për dimër, meqë akulli dhe bora zvogëlojnë sasinë e tërheqjes…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 14 janar të vitit 1984, Paul McCartney ishte në pozitën e parë në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘Pipes of Peace’. Në këtë datë të vitit 2001, Jennifer Lopez ishte për herë të parë në top listën muzikore në Angli, me këngën e saj ‘Love Don’t Cost a Thing’. Kjo këngë ishte pjesë e…

Details

Kujdesi që duhet treguar në marrjen e vitaminave ditore

Vitaminat janë disa përbërës natyralë, prezent në pothuajse të gjitha ushqimet. Ndonëse në sasi të vogla, ato janë thelbësore për të gjitha funksionet e organizmit, përfshirë rigjenerimin e indeve dhe mirëmbajtjen e shëndetit të njeriut.  Mirëpo ka shumë keqkuptime në lidhje me efektet e vitaminave, duhet ditur që ato nuk janë çudibërëse, ato nuk mund…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 13 janar të vitit 2010, Beyonce dhe Jaz Z u emëruan çifti me të ardhurat më të larta në Hollywood nga revista ‘Forbes’. Dyshja kishin fituar rreth 100 milion dollarë vetëm gjatë një viti. Në këtë datë të vitit 2016, dy këngët e Ed Sheeran: ‘Shape of You’ dhe ‘Castle on the Hill’, ishin…

Details