Termokiss do të sjell online shfaqjen “Yjësitë”

Të premten (16 mars), nga ora 19:30, “Termokiss” do të shfaq online dramën “Yjësitë”, me regji nga Nol Sahatçiu dhe Feray Derviş. Shfaqja “Yjësitë”, me skenar të Nick Payne, trajton tema të shumta të ndjeshme, që në thelb kanë lidhjen komplekse mes dy protagonistëve dhe rëndësinë e vendimeve të tyre. Qendra “Termokiss” e cila drejtohet…

Details

Disa këshilla për rritjen e vetëbesimit

Një person i sigurt i gëzon, frymëzon dhe gjithashtu frymëzon besimin edhe tek të tjerët. Me pak fjalë, vetëvlerësimi është mendimi juaj për veten dhe aftësitë tuaja. Mund të jetë i lartë, i ulët ose diku në mes. Ndërsa të gjithë herë pas here kanë dyshime për veten e tyre, vetëvlerësimi i ulët mund t’ju…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Në këtë datë të vitit 1967, Nancy and Frank Sinatra ishin në pozitën e parë në Angli me këngën ‘Somethin’ Stupid’, duke u bërë dueti i parë në histori në këtë pozitë kënduar nga babai dhe vajza e tij. Kënga e famshme ishte shkruar nga Carson Parks. Me 13 prill 2007, u lansua albumi i…

Details

Komunitete të ndryshme bashkohen përmes muzikës

“Mitrovica Rock School” në bashkëpunim me dy shkolla nga Shkupi, “Music School Enterprise” dhe “Roma Rock School”, do të organizojnë koncertin multietnik online “Music Connects”. Ky koncert do të mbahet me datën 17 prill, nga ora 19:00, për ti bashkuar të rinjtë e komuniteteve të ndryshme. Me këtë rast, Radio KFOR-i kontaktoi themeluesin e “Roma…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 12 prill të vitit 2016, një raport tregoi se artistët britanikë Sam Smith, Ed Sheeran dhe Adele kishin ndihmuar që industria e muzikës të kthehej në një rritje domethënëse për herë të parë në gati 20 vjet. Në këtë datë të vitit 2015, reperi Nelly fitues i çmimeve Grammy u arrestua për posedim të…

Details

Filmat që do të shfaqen premierë gjatë javës së ardhshme

E pasur do të jetë edhe jave e ardhshme me llojllojshmëri filmash, të cilët përveç përmbajtjeve interesante, kanë edhe kastë fenomenale të aktorëve. Radio KFOR-i sjell për dashamirët e filmave listën e tyre: Filmi ‘Night of the Sicario’ – Data e publikimit: 16 prill, 2021 Filmi ‘Killer Among Us’ – Data e publikimit: 16 prill,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 11 prill  të vitit 1964, The Beatles vendosën një rekord të ri ku për një kohë kishin 14 këngë në top listë. Disa prej këngëve ishin ‘Can’t buy me love’ dhe ‘Love me Do’. Në këtë ditë të vitit 1966, Frank Sinatra lansoi këngën e tij të famshme ‘Strangers in the night’. Me 11…

Details