Në kohë pandemie u shua edhe artisti, Adem Mikullovci

Sot (15.09.20), në orët e hershme të mëngjesit, ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur kosovar, Adem Mikullovci. Arti dhe skena kulturore shqiptare mbeti edhe pa aktorin Mikullovci. Ky vit pandemie, mori edhe dy yje të tjerë të mëdhenj të skenës teatrale, Leze Qena dhe Nexhmije Pagarusha, të cilat ikën për në banesën e tyre të…

Details

Vetëm duke respektuar masat mbrojtëse, së bashku mund të mposhtim ‘CoViD-19’

Javëve të fundit, Kosova ka shënuar rënie të të prekurve me virusin ‘Covid-19’, sipas njoftimeve të institucioneve shëndetësore. Megjithatë, një gjë e tillë nuk nënkupton se kujdesi ndaj përhapjes së pandemisë duhet të jetë më i vogël. Infektologu Arben Vishaj, në një intervistë dhënë Radio KFOR-it, ka bërë thirrje tek të gjithë qytetarët, pa dallim,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 15 shtator, të vitit 1998, rock artisti i famshëm Marilyn Manson, lansoi albumin e tij të tretë me radhë të titulluar ‘Mechanical Animals’. Disa nga dyqanet më të mëdha siç janë Target, dhe Walmart në Amerikë, refuzuan ta shesin këtë album pasi që këngëtari në fjalë, shfaqej i zhveshur. – Në këtë datë,…

Details

Fillon sot faza e parë e mësimit në objekte shkollore në Kosovë

Sot (14.09.20), në shumicën e shkollave të Kosovës ka filluar viti i ri shkollor, në përjashtim të disa shkollave që nuk kanë arritur të nisin këtë vit të ri, për shkak të përgatitjeve infrastrukturore. Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Ramë Likaj, në një konferencë të përbashkët për media me ministrin e shëndetësisë Armend Zemaj,…

Details

Librat më të shitur përgjatë vitit 2020

Leximi na pasuron jetën, na bën të ditur, prandaj të gjitha librat kanë vlerën e tyre. Megjithatë, në mesin e shumë librave janë disa tituj që janë më të kërkuar për t’u lexuar. Se cilët libra kanë qenë më të kërkuara tek ne, përgjatë këtij viti, Radio KFOR-i kontaktoi, koordinatoren e Librarisë “Dukagjini”, Iliriana Hasaj,…

Details

Përçoni shembullin e tolerancës, duke trajtuar të gjithë njerëzit barabartë!

“Rezultati thelbësor i edukimit, është toleranca” – këto pak fjalë të autores dhe aktivistes së njohur amerikane, Helen Adams Keller, flasin shumë për rëndësinë e tolerancës në një shoqëri demokratike dhe multietnike, e cila trajton në mënyrë të barabartë të gjithë anëtarët e saj, pa asnjë dallim. Në shoqërinë kosovare është e nevojshme rritja dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 14 shtator, të vitit 1974, këngëtari Eric Clapton, ishte në pozitën e parë të këngëve më të mira në Amerikë, me këngën e titulluar ‘I Shot The Sheriff’. Kjo këngë ishte shkruar nga Bob Marley. – Në këtë datë, të vitit 1984, u mbajt ceremonia e parë e ndarjes së çmimeve ‘MTV Video…

Details

Përfundon me sukses edicioni i 10-të i ‘GreenFest’

Pas një jave me aktivitete të shumta, përmbyllet me sukses festivali i artit në Mitrovicë, ‘Green Festival’. Përgjatë shtatë ditëve të festivalit, u organizuan aktivitete të ndryshme kulturore të cilat ishin pjesë e edicionit të 10-të të festivalit, të cilat shënuan edhe vitin jubilar të tij. Këtë vit, u trajtua tema e pabarazisë me theks…

Details

Të gjitha etnitë në Kosovë ftohen për pjesëmarrje në ‘Environmental Activism Camp 2020’

Organizata joqeveritare ‘Keep It Green’, ka hapur thirrjen për të rinjtë e të gjitha grupeve etnike që jetojnë në Kosovë, që të bëhen pjesë e programit  ‘Environmental Activism Camp 2020’. Drejtori i organizatës ‘Keep It Green’, Guxim Klinaku, në një prononcim për Radio KFOR-in, ka treguar qëllimin e këtij kampi: “Kampi është një program i…

Details