Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 26 janar të vitit 1991, The Queen ishin në pozitën e parë në Angli me singlin e tyre ‘Innuendo’. Kënga ishte e gjatë 6 minuta e 30 sekonda, duke kaluar këngën e tyre të famshme ‘Bohemian Rhapsody’. Në këtë këngë në kitarë luajtën Brian May dhe Steve Howe. Në këtë datë të vitit 2008,…

Details

Rritet numri i të infektuarve me CoViD-19

Së fundmi, në Kosovë, është shënuar një rritje e të infektuarve dhe hospitalizuarve me CoViD-19. Në njoftimin e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik është bërë e ditur se vetëm gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar edhe 392 raste pozitive me CoViD, shifra këto sipas tyre mjaft shqetësuese. Për të mësuar se si…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 25 janar vitit 1964, The Beatles kishin shitur më së shumti albume në Amerikë me albumin e tyre ‘I Want To Hold Your Hand’. Në këtë datë të vitit 1974, Led Zeppelin mbajtën koncert në Market Square Arena, në Indiana të Amerikës për mbi 17 mijë fansa.  Ata performuan disa nga këngët më të…

Details

Të rejat teknologjike, të javës që po e lëmë pas

Lajmi më i “bukur” teknologjik i javës, patjetër që është tërheqja e WhatsApp nga ndryshimi i politikave të reja të privatësisë, gjë që kishte vënë në dyshime gjithë përdoruesit e këtij aplikacioni. Në një njoftim nga, WhatsApp, thuhet se ‘Ndryshimi i paraparë ka shkaktuar shumë konfuzion dhe keqinformim dhe për këtë kemi vendosur ta shtyjmë…

Details

Premierat e filmave për javën e ardhshme

Është një listë e gjatë filmash që do të publikohen javën e ardhshme, filma këta me tematika të ndryshme, të zhanreve komedi, aksion, fantastikë-shkencorë, dramë, etj. Më poshtë lajmit mund të gjeni listën e plotë të filmave që pritet të shfaqen premierë në kinematë në SHBA, gjatë javës së ardhme: Filmi ‘Wrong Turn” – Data…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Edukimit’

Çdo vit, më 24 janar, shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Edukimit’, me qëllim të vënies në pah të rolit që arsimimi ka në sjelljen e paqes globale dhe zhvillimit të qëndrueshëm. Në këtë ditë, ku ndër të tjerash theksohet edhe roli i arsimimit në luftimin e analfabetizmit, Radio KFOR-i ka kontaktuar mësuesen në SHFMU, “Daut Bogujevci”,…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 24 janar të vitit 1998, bendi Oasis arriti në pozitën e parë në toplistën e kënëve më të mira në Mbretërinë e Bashkuar me këngën ‘All Around The World’ . Kjo këngë ishte një nga këngët e para që u shkrua  nga Noel Gallagher. Në këtë datë të vitit 2016, David Bowie ishte në…

Details

Karriera e bujshme e këngëtares, Gwen Stefani

Këngëtarja, Gwen Stefani, ka lindur më 3 tetor, të vitit 1969, në Orange County të Kalifornisë. Ajo ka ka një motër të quajtur Jill dhe dy vëllezër Eric dhe Todd. Si vajzë e re, Gwen, kishte filluar punën si  pastruese e dyshemeve në një lokal, ndërsa karriera e saj e këndimit filloi në vitin 1986,…

Details

Sot udhëtojmë në kryeqytetin e Irlandës

Dublini është kryeqyteti i Irlandës, një qytet me histori të lasht, e cila përfshin Kështjellën e Dublinit që daton nga shekulli i 13të, Katedralja e Shën Patrikut nga viti 1119 e përveç kësaj një qytet me sipërfaqe të gjelbëruara, që i marrin zemrën çdo vizitori. Është qyteti i 3-të më i vogël në gjithë Irlandën,…

Details