Mirësia, është ajo që na lidh të gjithëve së bashku

‘Dita Botërore e Mirësisë’ e cila festohet sot (13.11.22), është një festë që promovon rëndësinë e të qenit të sjellshëm me njëri-tjetrin, me veten dhe me botën. Qëllimi i kësaj dite është të ndihmojë të gjithë të kuptojnë se mirësia është ajo që na lidh të gjithëve së bashku. Ky mirëkuptim ka fuqinë për të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 13 nëntor, të viti 1982, grupi Men At Work, filluan qëndrimin 15 javor, në pozitën e parë të albumeve më të mira në Amerikë, me albumin debutues ‘Business As Usual’. Ky album pati një sukses të madh dhe vetëm në Amerikë, arriti shitje në mbi pesë milionë kopje. – Në këtë datë, të…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore në teknologji e fillojmë me rrjetin social, Twitter. Blerja përfundimtare e këtij rrjeti nga Elon Musk, bëri që një numër shumë i madh i përdoruesve, të largohen, e mediat teknologjike njoftojnë për miliona njerëz që kanë ndërmarrë një veprim të tillë braktisjeje. E nga kjo rrëmujë e Twitter-it, duket që ka përfituar rrjeti…

Details

Pneumonia prek të gjithë!

Çdo vit ‘Dita Botërore e Pneumonisë’, shënohet me 12 nëntor dhe si çdo vit, i dedikohet përhapjes së ndërgjegjësimit tek njerëzit, për të kuptuar nevojën për të qëndruar së bashku dhe për të kërkuar veprim në luftën kundër kësaj sëmundjeje. Pneumonia është vrasësi më i madh infektiv në botë i fëmijëve dhe të rriturve. Sipas…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 12 nëntor, të vitit 1997, grupi i famshëm Spice Girls, ishin në pozitën e parë të albumeve më të dëgjuara në Mbretërinë e Bashkuar, me albumin e tyre të dytë ‘Spiceworld’. Ky album shënoi një sukses të madh në të gjithë botën dhe deri më tani ato kanë shitur mbi 20 milionë kopje…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju edhe këtë fundjavë, premierat muzikore. Më poshtë këtij lajmit, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund ti dëgjoni nga sot në Radio KFOR: Art Abazi – Harrom Era Istrefi Ft. Buta – 5 AM Aldn…

Details

Aktivitete të shumta kulturore edhe në ditët në vazhdim

Aktivitete të shumta kulturore, pritet që të zhvillohen këtë vikend dhe përgjatë javës së ardhshme në fusha të ndryshme. Mountain Bikers Prishtina, në bashkëpunim me Federatën e Çiklizmit të Kosovës, organizojnë garë në çiklizëm, në disiplina ‘DownHill’. Kjo garë është e karakterit internacional dhe është e hapur për pjesëmarrje individuale dhe grupore. Aktiviteti do të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 11 nëntor, të vitit 2014, një koleksion fustanesh dhe veshjesh të këngëtares së famshme Madonna, që i kishte veshur ndër vite, në performanca të ndryshme muzikore, u shitën për 3 milionë dollar. Të gjitha të hollat e mbledhura nga ky ankand u dhuruan për bamirësi. – Më 11 nëntor, të vitit 1957, Elvis…

Details

Intervista e Zëvendëskomandantit të KFOR-it, Gjeneral-brigade Luca PIPERNI, dhënë Radio KFOR-it

Në vijim mund të lexoni intervistën e Zëvendëskomandantit të KFOR-it, Gjeneral-brigade Luca PIPERNI, realizuar ekskluzivisht për Radio KFOR-in: Radio KFOR-i: I nderuar gjeneral brigade, ju po përfundoni misionin tuaj pas një viti. Cilat janë përshtypjet tuaja të përgjithshme dhe kujtimet më të mira që do të merrni me vete nga Kosova? Gjeneral-brigade, PIPERNI: Në të…

Details