Sot nis Festivali shumetnik ‘Mirëdita, Dobar dan’

Sot, më 22 tetor do të nisë edicioni i shtatë me radhë i Festivalit shumetnik ‘Mirëdita, Dobar dan’, i cili do të mbahet në Beograd deri më 24 tetor, 2020. Znj. Kulmita Kajtazi nga Organizata ‘Integra’, për Radio KFOR-in ka bërë të ditur se këtë vit festivali do të jetë më i shkurtë se edicionet…

Details

Dallimet ndëretnike, vlerë e shtuar e një shoqërie!

‘I pasur, apo i varfër, i edukuar apo analfabet, besimtar apo jobesimtar, burrë apo grua – në fund të fundit, të gjithë jemi njësoj dhe të barabartë. Të gjithë ndajmë nevojat themelore për ushqim, strehim, siguri dhe dashuri. Të gjithë aspirojmë lumturinë dhe i shmangemi vuajtjeve. Secili nga ne ka shpresa, shqetësime, frikë dhe ëndrra.…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 22 tetor të vitit 1990, Pearl Jam mbajti koncertin e tyre të parë ndonjëherë në sallën ‘Off Ramp’ në Seattle të Amerikës. Në këtë datë në vitin 2000, George Michael pagoi 1.45 milion dollar, për pianon Steinway në të cilën John Lennon shkroi hitin ‘Imagine’. George Michael deklaroi se kur e di se gishtat…

Details

‘Prishtina StreetBall 2020’ këtë vikend mbahet në Gërmi

Të dielën (25.10.20), do të organizohen garat sportive ‘Prishtina StreetBall 2020’. Në lidhje me këtë ngjarje sportive, Radio KFOR-i, mori një prononcim nga organizatori i këtij eventi sportiv, Pëllumb Bajqinovci: “Me 25 tetor do të zhvillohet eventi sportiv i radhës, i quajtur ‘Prishtina StreetBall 2020’. Ky do të jetë edicioni i 22 me radhë. Qëllimi…

Details

Organizohen aktivitete të ndryshme në mbështetje të muajit të kancerit të gjirit

Çdo vit, tetori shënon muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, në të cilin individë, organizata dhe institucione organizojnë aktivitete për të rritur ndërgjegjësimin dhe solidarizimin në përkrahje të grave të prekura me këtë sëmundje. Shoqata ‘Soroptimist International’ në Kosovë, që është e përkushtuar për të ndihmuar në krijimin e të drejtave të barabarta gjinore…

Details

Disa thënie të bukura për tolerancën

Toleranca është e nevojshme në të gjitha sferat e jetës, në çdo nivel dhe në çdo fazë, sepse ajo luan një rol jetësor për të vendosur paqen dhe dashurinë, duke filluar që nga grupet më të vogla deri tek ato më të gjëra të shoqërisë. Radio KFOR-i, më poshtë lajmit ju sjell disa thënie të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 21 tetor të vitit 1958, këngëtari amerikan Buddy Holly regjistroi këngët e tij të fundit në Temple Studios në New York. Super hitet e tij si ‘Raining in my Heart’, ‘Moondreams’ dhe ‘It Dosnt Matter Anymore’, qëndruan për shumë javë në top listën amerikane. Në këtë datë në vitin 1965, Bill Black basisti i…

Details

Sot shënohet ‘Dita Botërore e Statistikave’

‘Dita Botërore e Statistikave’ shënohet çdo vit me 20 tetor, si një përpjekje bashkëpunuese globale, e organizuar nën drejtimin e Komisionit të Statistikave të Kombeve të Bashkuara. Forumi Botëror i të Dhënave të Kombeve të Bashkuara synon të rrisë ndërgjegjësimin për rëndësinë e të dhënave të besueshme dhe autentike. Rëndësia e statistikave qëndron në atë…

Details

Maska, higjiena dhe distanca fizike, ju mbrojnë nga ‘CoViD-19’!

Shumë vende evropiane tanimë kanë shpallur valën e dytë të pandemisë ‘CoViD-19’, duke shënuar shifra rekorde të rasteve pozitive brenda 24 orëve. Në Kosovë, situata po vazhdon të jetë stabile dhe me shifra më të ulëta të të prekurve me koronavirus. Megjithatë, specialistët shëndetësorë, sot më shumë se kurrë, apelojnë në respektim të masave mbrojtëse,…

Details