Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 27 maj, të vitit 2022, kënga “Running Up That Hill” e këngëtares Kate Bush, e publikuar në vitin 1985, u rikthye në këngën e pozitës së parë, në shumë vende të botës. Kënga gëzoi ri-popullaritet, pasi ishte transmetuar në shumë skena në serialin e realizuar nga Netflix-i,  “Stranger Things”. – Më 27 maj,…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Edhe këtë javë, e premtja vjen me këngë të reja, ku redaktorët e muzikës janë kujdesur që këto premiera botërore t’i ketë edhe Radio KFOR-i. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat mund t’i dëgjoni në Radio KFOR: Sigala, Mae…

Details

Rezyme e disa prej festivale që po e pasurojnë jetën kulturore në vend

ReMusica – Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Bashkëkohore është një ngjarje kulturore, që ka për qëllim të i prezantojë dhe promovojë audiencës lokale, zhvillimet në muzikën bashkëkohore, në skenën ndërkombëtare dhe lokale. Këtë vit ReMusica e përmbylli edicionin e 22-të me radhë. Ky Festival prezanton muzikë bashkëkohore përmes performancave që paraqesin tendencat e ndryshme stilistike prej…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Sot me 26 maj, feston ditëlindjen këngëtari dhe producenti, Lenny Kravitz i lindur në vitin 1964, në New York. Albumi i cili i hapi dyert e suksesit në industrinë e muzikës këngëtarit Kravitz, ishte ai me titullin ‘Let Love Rule’, i realizuar në vitin 1989. – Më 26 maj, të vitit 1994, këngëtari Michael…

Details

Matni shtypjen e gjakut, kontrollojeni më shpesh atë dhe jetoni më gjatë!

Sëmundja e tiroideve është shumë e zakonshme, ku vetëm në Shtetet e Bashkuara rreth 20 milionë njerëz kanë një lloj çrregullimi të tiroideve. Gratë, kanë tetë herë më shumë gjasa për t’u diagnostikuar me një çrregullim të tiroideve sesa një burrë. Çrregullimet e tiroideve përfshijnë faktorë të shumtë, gjenetik, mjedisorë, sëmundje autoimune dhe mungesë të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Me 25 maj, të vitit 2010, këngëtarja Nicole Scherzinger dhe bendi The Pussycat Dolls, fituan sezonin e 10-të të ‘Dancing with The Stars’. – Në po këtë datë, të vitit 2004, këngëtarja Avril Lavigne, publikoi albumin e dytë “Under My Skin”, i cili përmban hitet “Don’t Tell Me dhe “My Happy Ending”. Albumi u…

Details

Sot kërkohet që të luftohet stigma dhe të rritet mbështetja për personat që përballen me skizofreninë

Në kalendarin e festave vjetore, dita e sotme 24 maji, i është ndarë shënimit të “Ditës Botërore të Ndërgjegjësimit për Skizofreninë”. Kjo ditë kërkon që rritet vetëdijesimi mbi skizofreninë dhe të rritet mbështetja shoqërore, për personat që janë duke luftuar me këtë sëmundje mendore. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), skizofrenia prek më shumë se…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

 – Me 24 maj, të vitit 2012, Billboard-i njoftoi që albumi “Tuskegee” i këngëtarit, Lionel Ritchie, është albumi me i shitur i vitit, pas albumit “21”, të këngëtares Adele. – Në datën e sotme 24 maj, feston ditëlindjen këngëtari dhe njëherit autor i shumë teksteve, Bob Dylan. Këngëtari ka lindur në vitin 1941, në Minnesota…

Details

Ngjarjet kulturore në vend

Edhe sot kemi veçuar disa nga ngjarjet kulturore të cilat do të organizohen gjatë këtyre ditëve, në vendin tonë. Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, tashmë ka hapur dyert për edicionin e 20-të të veprimtarisë kulturore “Java e Bibliotekës në Kosovë” dhe do të zgjasë deri me 28 maj, të këtij viti. Në muajt maj…

Details