Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

M 8 nëntor të vitit 1971, Led Zeppelin publikuan albumin e tyre të katërt. Albumi nuk kishte ende titull duke ju referuar si ‘Four Symbol’. Ky album ka shitur mbi 37 milion kopje në të gjithë botën. Në vitin 2016,  Adele dyfishoi pasurinë e saj duke u shpallur artistja më e famshme britanike nën moshën…

Details

Të rejat javore në teknologji

Gjenerata e re Samsung, Galaxy 22, duket që do të jenë në duart e klientëve në janar të vitit 2022.  Burime brenda gjigandit kanë zbuluar se Samsung ka filluar prodhimin masiv të komponentëve për serinë Galaxy S22, për prezantimin e janarit të 2022-tës. Javën që kemi lënë pas, Samsung është bërë pesë e mediave teknologjike…

Details

Filmat premierë të javës së ardhshme

Filmdashës, bëhuni gati për projekte të shumta premierë, që do të mund t’i shikoni gjatë ditëve të ardhshme, ku do të keni mundësi të zhyteni në botën e filmave, varësisht prej zhanrit apo tematikës që ju e parapëlqeni. Në vijim, ju sjellim titujt dhe data e publikimit të këtyre filmave të rinj: Filmi ‘Clifford the…

Details

Veturat elektrike tani mund t’i gjeni edhe në tregun kosovar

Mbrojtja e ambientit nga emetimi i gazrave dhe funksionimi me një kosto shumë më të ulët, janë shpikjet e fundit që kanë arritur ti realizojnë kompanitë e veturave elektrike. Të tilla vetura, tashmë i gjejmë edhe në Kosovë. Është fjala për veturat e markës ‘ZD’, ku për Kosovë, distributor ekskluziv i autorizuar i kompanisë është…

Details

Hit këngët më të dëgjuara në Radio KFOR

Radio KFOR-i njihet për lansimin dhe posedimin e këngëve më të reja dhe plotësimin e shijeve të ndryshme muzikore, të dëgjuesve. Mirëpo, cilat janë hit këngët më të kërkuara gjatë ditëve të fundit nga dëgjuesit tanë, i listojmë ato në vijim: Mozzik Ft. Noizy – Bonjour Madame The Kid Laroi Ft. Justin Bieber – Stay…

Details

Blerina Mati, sinonim i gruas së suksesshme

Kurioziteti i madh si fëmijë dhe dëshira për të eksploruar, e kanë bërë sot, Blerina Matin, një vajzë shembull, që duhet të ndiqet nga gratë e vajzat kosovare. Znj Mati është themeluese dhe udhëheqëse e kompanisë “B IDEAS & B SPORTS” si dhe Nënkryetare e Federatës së Tenisit të Kosovës. Në një bashkëbisedim me Radio…

Details

Këngët më të reja në Radio K4

Edhe kjo javë që po e lëmë pas, ka qenë e mbushur me këngë të reja dhe bashkëpunime shumë interesante. Me këtë rast, duhet të veçojmë këngën “Hala”, që përsëri ka bërë bashkë dy artistët Tayna dhe Ledri Vula. Krahas kësaj kënge, më poshtë lajmit mund të njiheni edhe me disa nga këngët tjera që…

Details

Riciklimi, proces ky që mbron ambientin

Riciklimi është proces i grumbullimit dhe përpunimit të materialeve, ushqimeve dhe produkteve që mund të ripërdoren për qëllime të tjera që ndihmon mjedisin, ajrin dhe ujin. Riciklimi në Kosovë është një praktikë e re që ka filluar në dekadën e fundit. Kompania ‘Plastika’ që funksionon në Kosovë, nga viti 2007, tashmë bën riciklimin e mbeturinave…

Details