Aktivitete kulturore me rastin e ‘Ditës Botërore të Librit për Fëmijë’

Sot (2 prill) me rastin e ‘Ditës Botërore të Librit për Fëmijë’, Biblioteka “Hivzi Sulejmani” dhe organizata “ETEA” organizojnë aktivitet kulturor si, lexim i mesazhit “Librat na qetësojnë” sponsoruar nga Lituania, përkthyer në gjuhë shqipe nga Selda Safqiu, lexime të veprave letrare nga autorët e Karvanit të Shkrimtarëve për Fëmijë, promovimi i veprave të shkrimtares…

Details

Vrapojmë me ngjyra për një kauzë të përbashkët

Edhe muaji prill do të jetë i pasur me aktivitete të shumta, të tilla si aktiviteti i 13 prillit, “Run with Color”, i cili realizohet për herë të dytë në Kosovë. Garat me ngjyra janë ngjarje që organizohen në gjithë botën me qëllime të ndryshme bamirësie, ku pjesëmarrësit, të veshur në ngjyra të bardha, vrapojnë…

Details

Bashko pjesën tënde me fëmijët autik

Me moton ‘Derisa të gjitha pjesët e puzzle-it të bashkohen’, për nder të Ditës Botërore të Ndërgjegjësimit të Autizmit, që shënohet çdo vit, më 2 prill, Organizata joqeveritare ‘Autizmi Flet ‘ organizon aktivitete të ndryshme, në shënim të kësaj dite. Sot me datën më 2 prill, nga ora 16:00 deri në ora 16:30, do të…

Details

Kino Armata do të sjell javën e filmave bashkëkohor zviceran

Nga data 6 deri më 10 maj, Kino Armata për artdashësit do  të ofroj shfaqjen e filmave bashkëkohor zviceran, të titulluar ‘NeoCinema_CH’. Repertoari do të përfshij shfaqje filmash, seanca pyetje dhe përgjigje, debate dhe masterclasse, të mbështetura nga Ambasada e Zvicrës në Kosovë. Më poshtë lajmit mund t’i shihni filmat që do të shfaqen në…

Details

Sot 1 prilli, dita e gënjeshtrave

1 prilli, ndryshe njihet si dita e gënjeshtrave edhe pse nuk është festë kombëtare, kjo ditë njihet si dita e shakave dhe secili mundohet të krijoj një gënjeshtër të hidhur apo të ëmbël për familjarët, shoqërinë, kolegët apo edhe për shokët dhe shoqet në shkollë. Festa e 1 prillit ka origjinë pagane e cila shënon…

Details

Promovim softueri në Kino Armata

“Pa pagesë si recetë ajvari”, kjo është motoja e konferencës  vjetore ndërkombëtare Software Freedom Kosova (SFK), e e cila ofron promovimin e softuerit të lirë, pa pagesë  dhe njohurive të hapura. Kjo konferencë organizohet nga FLOSSK (Free Libre Open Source Software Kosova), nga data 4 deri më 7 prill, në Kino Armata. Edicioni i tetë…

Details

Këtë muaj mbahet ‘Panairi ‘Prishtina 2019’

Oda Ekonomike e Kosovës do të organizoj Panairin e Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2019”, i cili do të mbahet në Qendrën e Panaireve, në fshatin Bërnicë. Panairi “Prishtina 2019”, do të mbahet në një hapsirë prej 6000m2 dhe është një manifestim tradicional ndërkombëtar, në të cilin marrin pjesë ndërmarrjet nga Kosova, nga rajoni dhe më gjerë.…

Details

Ftohen të gjitha komunitetet që të luajnë bashkë rugby

Të gjitha gratë/vajzat sportdashëse, e specifikisht ju që e pëlqeni sportin e ragbit apo që dëshironi që të mësoni më shumë rreth këtij sporti, do të keni mundësi që këtë të shtunë (29.03.19), të bëheni pjesë e një aktiviteti atraktiv, organizuar nga Balkan Lynx Rugby Club. Radio KFOR-i ka kontaktuar me menaxheren e Balkan Lynx…

Details

Të rinjtë që kanë interesa dhe pasion të mirën e shoqërisë

Nga 12 deri më 14 prill, UNICEF Innovations Lab Kosovo në partneritet me Ipko Foundation do të  realizojnë UPSHIFT: Social Impact Workshop, që mbahet sot (29.03.19), në Kino Lumbardhi, në ora 12:00. Përmes pjesëmarrjes në këtë punëtori , pjesëmarrësit do të kenë mundësi të zhvillojnë aftësitë dhe përvojën profesionale, të zgjidhin sfida shoqërore dhe të…

Details

ANIBAR sjell punëtori multietnike “Veshja tradicionale e Kosovës: Lidhja me të kaluarën”

Në vazhdën e zbatimit të shumë projekteve multiketnike ‘Festivali i Filmit të Animuar-ANIBAR’, sot (29.03.19) është duke e mbajtur edhe ditën e fundit të punëtorisë “Veshja tradicionale e Kosovës : Lidhja me të kaluarën”. Koordinatorja e projekteve dhe eventeve në Anibar, Arlinda Kastrati, tregoi për Radio KFOR-in ecurinë e punëtorisë: “Punëtoria ka filluar që nga…

Details