Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 25 gusht, të vitit 1992, këngëtarja Mary J. Blige, lansoi këngën ‘Real Love’, që arriti në krye të top listave muzikore në SHBA.   – Në po këtë datë, të vitit 1988, rock bendi Metallica, lansuan albumin e tyre të katërt të incizuar në studio ‘…and Justice For All’, që përmban dy hitet e…

Details

Shënohet sot “Dita Ndërkombëtare e Muzikës së Çuditshme”

Për ata që kanë tendencë të anojnë drejt të veçantës dhe të çuditshmes “Dita Ndërkombëtare e Muzikës së Çuditshme” i drejton ata drejt një bote me horizonte të reja. Kur bëhet fjalë për pjesën “e çuditshme”, kjo mund të nënkuptojë ose të panjohurën ose të çuditshmen, ose të dyja bashkë. Zgjedhja është tërësisht personale dhe…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 24 gusht, të vitit 2019, këngëtarja Billie Eilish, përfundon garën e saj 19-javore në top listën muzikore ‘Hot 100’ në SHBA,, me dy këngët e saja “Old Town Road” dhe “Bad Guy”. – Në këtë datë, të vitit 2010, këngëtarja Katy Perry, lansoi albumin e saj ‘Teenage Dream’. Albumi arriti në pozitën e…

Details

Fakte interesante!

Bota është e mbushur me kuriozitete dhe gjëra interesante, argëtuese dhe magjepsëse, e ne në vijim ju ofrojmë disa prej këtyre fakteve interesante. – A e keni ditur se në Gjermani mesatarja e shpenzimeve të prindërve për rritjen e një fëmije deri në moshën 18 vjeç, është rreth 150 mijë euro. – A e keni…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 23 gusht, të vitit 1994, dyshja britanike KLF i kishin vënë flakën 1 milion funtave, pa asnjë arsye, në ishullin Jura, në Skoci.  – Në po këtë datë, të vitit 1980, David Bowie arriti në pozitën e parë të këngëve më të mira në Angli, me këngën ‘Ashes To Ashes’, që ishte pjesë…

Details

Muaji gusht përmbyllet me shumë aktivitete kulturore

Prishtina këtë fundjavë do të jetë nikoqire e ‘Festivalit Ndërkombëtar të Fotografisë – Fotoist’, që pritet të filloj me datën 25.08.23, në orën 19:00, në Sheshin Zahir Pajaziti. Aktivitetet do të zgjasin deri më datën 29 gusht dhe do të zënë vend në hapësirat publike, si në: Muzeun Kombëtar, Bibliotekën Kombëtare, Kino Armata, Galerinë Kombëtare…

Details

Sot festojmë për alternativat tjera të qumështit

‘Dita Botërore e Qumështit të Bimëve’ është një festë ndërkombëtare që kremton alternativat me bazë bimore qumështin. Çdo ditë e më shumë, njerëzit po heqin dorë nga përdorimi i produkteve të qumështit dhe po i zëvendësojnë ato me alternativa bimore. Arsyeja kryesore e zëvendësimit të qumështit të lopës me llojet të tjera të qumështit të…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 22 gusht, të vitit 2011, këngëtarja dhe aktorja Lindsay Lohan, kishte akuzuar këngëtarët Pitbull, Ne-Yo and DJ Afrojack, për tekstin e këngës së tyre ‘Give Me Everything (Tonight)’, të cilët kishin përqeshur këngëtaren në tekstin e këngës së tyre. Gjykata kishte vendosur në favor të këngëtarëve Pitbull, Ne-Yo and DJ Afrojack, me arsyetimin…

Details

Raporti policor i statistikave të aksidenteve në Kosovë

Për të qenë të sigurt në rrugë, Policia e Kosovës apelon që të respektohen rregullat në trafikun rrugor, përderisa raportojnë se vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë shqiptuar 1.387 tiketa trafiku. Sipas raportit të njëjtë, gjithsej kanë ndodhur 25 aksidente me të lënduar dhe 27 aksidente me dëme materiale. Sa i përket veprave të…

Details

Të mirat shëndetësore të ecjes në natyrë

Mbrëmjet gjatë stinës së verës, janë ideale për të bërë një shëtitje, qoftë duke ecur apo duke vrapuar në ambiente të hapura. Ecja çliron endorfinë, e cila mund të rrisë disponimin tuaj dhe të ndihmojë luftën kundër stresit, po ashtu mund të digjni kalori dhe mund të zvogëlojë rrezikun e një sërë sëmundjesh, si: presionin…

Details