Dhjetori dhe filmat premierë

Kishim menduar që nëntori që tashmë e kemi lënë pas, do të ishte muaji më i pasur me filma premierë, por paskemi gabuar. Bëhuni gati filmdashës, për filma të shumtë e mjaft interesant që do të dalin nëpër kinema gjatë javës që vjen, të cilët do të ju mallëngjejnë me histori të jashtëzakonshme, të tjerë…

Details

Shënohet sot ‘Dita Ndërkombëtare e Bankave’

Duke njohur rolin e rëndësishëm të sistemeve bankare të cilat ndikojnë në përmirësimin e standardeve të jetesës,  Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, më 19 dhjetor të vitit 2019, miratoi rezolutën 74/245, duke përcaktuar 4 dhjetorin, ‘Ditë Ndërkombëtare të Bankave’. Bankat luajnë rol të vlefshëm gjatë krizave financiare të një vendi, kur sektori privat…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 4 dhjetor, të vitit 1975, albumi ‘Alive’, nga rock bendi Kiss, certifikohet me titullin ‘I Artë’. – Në vitin 1980, Led Zeppelin, zyrtarisht e japin informacionin se ata nuk do të vazhdojnë të performojnë më së bashku, pas vdekjes së bateristit të tyre, John Bonham. – Në po këtë datë, të vitit 1928,…

Details

Gjithë përfshirje dhe barazi për personat me aftësi të kufizuara

“Zgjidhje transformuese për zhvillim gjithëpërfshirës, roli i inovacionit në nxitjen e një bote të qasshme dhe të barabartë”, kjo është tema me të cilën këtë vit po shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Personave me aftësi të kufizuara’. Data e sotme 3 dhjetori, synon të rrisë ndërgjegjësimin për nevojat dhe përfshirjen e barabartë të personave me aftësi…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore e nisim me më të rejat që na vijnë për telefonin e ri One Plus 11. I njohur më parë si 11 Pro, tani One Plus 11, pritet të jetë në dispozicion me ngjyrat, e zezë-mat dhe e gjelbër me shkëlqim dhe i njëjti do të vijë me Snapdragon 8 Gen 2. One…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Me 3 dhjetor, të vitit 1991, Madonna shfaqet në programin e lajmeve Nightline, ku ajo debutonte në videon e saj për këngën “Justify My Love”, të cilën MTV refuzoi ta transmetojë, për shkak të përmbajtjes eksplicite. – Në vitin 1971, Deep Purple mbërrijnë në Montreux, në Zvicër, për të regjistruar albumin e tyre ‘Machine…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Sikurse çdo fundjavë edhe sot, Radio KFOR-i është kujdesur që t’sjellë tek ju këngët premierë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët e publikuara nga artistë të ndryshëm dhe të zhanreve të ndryshme, të cilat nga sot, mund ti dëgjoni në Radio KFOR: PNAU & Troye Sivan – You Know What I Need Now…

Details

Profesionet më të kërkuara të vitit 2022

Nëse jeni në mëdyshje për tu përcaktuar në një profesion, Radio KFOR-i ju sjell disa nga profesionet më të kërkuara, të këtij viti që po e lëmë pas. Kjo listë e profesioneve, mund të jetë një ndihmë për ju që sapo keni diplomuar, por gjithashtu edhe për të gjithë ata që ende nuk kanë vendosur…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

-Në datën e 2 dhjetorit, të vitit 1983, u publikua videoja 14-minutëshe e këngës “Thriller” nga Michael Jackson dhe për herë të parë u transmetua në MTV. -Në datën e sotme, të vitit 1981, ka lindur Britney Spears, në Misisipi. Ajo është rritur në Luiziana. -Në po këtë datë, të vitit 1978, ka lindur Nelly…

Details