Kurseni sot energjinë elektrike, që të kemi furnizim të gjithë

Kursimi i energjisë sot, është detyrim për gjithsecilin prej nesh. Kriza globale energjetike ka bërë që shoqëritë nëpër botë të jenë të ‘kërcënuara’ nga një jo-stabilitet i furnizimit me energji. Përveç kësaj, kursimi i energjisë elektrike jo vetëm që kontribuon në një furnizim stabil, por kursen ekonominë familjare e mbi të gjitha kontribuon në mbrojtjen…

Details

Shënohet 7 Marsi, ‘Dita e Mësuesit‘

7 Marsi, njihet si ‘Dita e Mësuesit’ dhe shënohet për të kujtuar dhe vlerësuar mësuesit për misionin e tyre të shenjtë, përkushtimin e tyre në mësimdhënie në përgatitjen dhe edukimin e brezave të ardhshëm. Për të shënuar këtë ditë, Radio KFOR-i intervistoi mësuesen me përvojë 21 vjet, zonjën Lumnije Latifaj, e cili na tregoi se…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 7 mars, të vitit 1962, rock bendi britanik The Beatles, incizuan paraqitjen e tyre të parë në radio, për programin “Teenager’s Turn – Here we go”, në kanalin televiziv BBC. – Në këtë datë, të vitit 1975, artisti David Bowie, publikoi albumin e tij të nëntë me radhë të incizuar në studio, të…

Details

Të rejat javore në teknologji

OnePlus këtë javë që po e lëmë pas, njoftoi për qëllimet që i ka për telefonin e ri. Deri më sot, telefonat më të fundit të disponueshëm globalisht OnePlus, ngarkohen me 65 Watt me një kabllo, e në varësi të kapacitetit të baterisë së telefonit, kjo mund t’ju çojë nga zero në 100% mbushje të…

Details

Marsi vazhdon me filma të shumtë

Filma të të gjitha zhanreve, me aktorë të mrekullueshëm, ju presin edhe gjatë javës së ardhshme, titujt e të cilëve ju sjellim më poshtë lajmit: Filmi ‘The Hyperions’ – Data e publikimit: 10 mars Filmi ‘Tyson’s Run’ – Data e publikimit: 11 mars Filmi ‘The Adam Project’ – Data e publikimit: 11 mars Filmi ‘Turning…

Details

Këngët më të reja në Radio KFOR

Ekipi i Radio KFOR-it mundohet që përmes punës së palodhshme, të përcjellë tek dëgjuesit muzikën më të re dhe të përzgjedhur mirë. Më poshtë këtij lajmi, mund të gjeni këngët premierë, të publikuara nga artistë të ndryshëm vendor dhe ndërkombëtarë, të cilat mund ti dëgjoni në Radio KFOR: Camila Cabello Ft. Ed Sheeran – Bam…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje…

– Më 5 mars, të vitit 1956, këngëtari Frank Sinatra, publikoi albumin e tij të dhjetë me radhë, të cilin e emërtoi ‘Songs for Swingin Lovers’. Me këtë album, Sinatra arriti që të ngjitet në krye të albumeve më të dëgjuara në Britani të Madhe si dhe në SHBA. Ky album konsiderohet si një nga…

Details

Radio KFOR-i mirëpret kolegët e ftuar nga Radio Dukagjini

Duke ditur rëndësinë e radios si dhe bashkëpunimin me kolegë të mediumeve të ndryshme, Radio KFOR-i ka filluar një kampanjë të bashkëpunimit medial, për të treguar se sa është e hapur për çdo lloj bashkëpunimi, vetëm e vetëm të jetë sa më afër dëgjuesve të saj. Sot, në studion e Radio KFOR-it të ftuar kishim…

Details