Ministria për Komunitete dhe Kthim lanson linjë telefonike për raportim të korrupsionit

Në ‘Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit’, Ministria për Komunitete dhe Kthim ka bërë të ditur se ka lansuar një linjë të veçantë telefonike për raportimin e korrupsionit. Në një njoftim për media, ministri i kësaj Ministrie, Dalibor Jevtiq (Dalibor Jevtić), citohet të ketë thënë se një luftë efektive kundër korrupsionit dhe çrrënjosjen e tij  është e…

Details

Bie numri i aksidenteve krahasuar me vitin e kaluar, apelohet për kujdes

Siguria rrugore në vazhdimësi është një nga problemet më të mëdha, jo vetëm në vendin tonë por në gjithë botën. Shtete të ndryshme vazhdimisht zhvillojnë dhe implementojnë strategji të reja rreth transportit dhe sigurisë rrugore megjithatë, aksidente të shumta ndodhin madje edhe me fatalitet. Sipas statistikave zyrtare nga Policia e Kosovës, vetëm në periudhën Janar-Tetor…

Details

Sot, në “Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit”, do të shpallen fituesit e garës “Fotografo Korrupsionin!”

Ishte viti 2005, kur hyri në fuqi Konventa Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, e cila u përqafu nga 187 vendet anëtarë të OKB, të cilat shpallën datën 9 dhjetor “Ditë Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit”, për t’i shpallë luftë një fenomeni që shkatërron shoqëritë. Ashtu sikurse viteve paraprake edhe sivjet organizata Kosova Democratic Institute, do të mbajë një sërë…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 9 dhjetor të vitit 1995, Michael Jackson lansoi single-in e tij të gjashtë në Mbretërinë e Bashkuar. Kënga ‘Earth Song’, qëndroi për gjashtë javë në krye të top listave. Në këtë ditë të vitit 2000, grupi U2 bënë paraiqtjen e tyre të parë në emisionin ‘Saturday Night Live’, duke performuar këngët ‘Beautiful Day’ dhe…

Details

Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve kërkon ndalimin e fishekzjarreve për fundvit

Fondacioni për të Drejtat e Kafshëve u ka bërë thirrje të gjitha institucioneve përgjegjëse, që të ndalojnë përdorimin e fishekzjarrëve në hapësira publike dhe në hapësira banimi për festat e fundvitit, me qëllim të mbrojtjes së shëndetit të njerëzve, ambientit dhe kafshëve. Në një njoftim për media, drejtoresha ekzekutive e këtij Fondacioni, Elza Ramadani, ka…

Details

Hapet sot ekspozita “INFRARED: Given”

Përmes një njoftimi për media, Organizata “Shtatëmbëdhjetë” tregon se sot (8 dhjetor), nga ora 11:00, do të hapë ekspozitën “INFRARED: Given”, e cila do të jetë e hapur deri më datën 10 dhjetor. Edicioni i 2-të i “INFRARED; Given”, i cili adreson tema në lidhje me çështjet mjedisore, ofron instalacion, fotografi, video dhe shfaqje nga tetë…

Details

Prishtina dekorohet për festat e fundvitit

Festat e fundvitit janë ngjarjet më të rëndësishme të vitit, duke bërë bashkë familjet dhe duke festuar për përmbylljen e vitit, me dëshirat dhe shpresat për një vit edhe më të mirë. Këtë vit për shkak të pandemisë, festojmë në rrethana tjera në përballje me COVID-19, duke respektuar masat anti-covid. Por për të sjellë shpirtin…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

Me 8 dhjetor të vitit 1980, John Lennon u qëllua pesë herë me armë nga 25 vjeçari Mark Chapman, jashtë ndërtesës Dakota në New York, ku ai jetonte me bashkëshorten e tij Yoko. Chapman e kishte pritur Lennon, jashtë apartamentit që nga mëngjesi dhe i kishte kërkuar një autograf më herët gjatë ditës. Në këtë…

Details

Sot shënohet ‘Dita Ndërkombëtare e Aviacionit Civil’

Një nga mënyrat më të shpejta dhe më të sigurta për të udhëtuar në destinacione të ndryshme është fluturimi me avion. Andaj, me qëllim të ndërgjegjësimit të rëndësisë së aviacionit civil ndërkombëtar dhe zhvillimit të standardeve ndërkombëtare për sigurinë e tij, Kombet e Bashkuara çdo vit, më 7 dhjetor, shënojnë ‘Ditën Ndërkombëtare të Aviacionit Civil’.…

Details