Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc KAJÁRI i dorëzoi detyrën pasardhësit të tij në këtë post, gjeneralmajor, Angelo Michele Ristuccias

Në prani të përfaqësuesve ushtarak të KFOR-it, përfaqësuesve vendor e ndërkombëtar, dje (10 tetor), u mbajt ceremonia e ndërrimit të Komandës së KFOR-it, ku gjeneralmajor, Ferenc Kajari, i dorëzoi mandatin, gjeneralmajor, Angelo Michele Ristuccias. Gjeneralmajor Angelo Michele Ristuccia, është oficer i 13-të italian, që merr për një vit Komandën e misionit paqeruajtës të NATO-s në…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

-Më 11 tetor të vitit 2016, Rod Stewart mori titullin “Sir” në Pallatin Buckingham, duke u bërë Sir Roderick David Stewart. -Në këtë datë të vitit 2013, Lady Gaga bën debutimin e saj në botën e filmit duke luajtur personazhin ‘La Camaleon’ në filmin aksion-krim të Robert Rodriguez, Machete Kills. -Në këtë datë të vitit…

Details

Policia e Kosovës apelon për kujdes të shtuar në trafik

Të voziturit me kujdes është një obligim i gjithë pjesëmarrësve në komunikacion, i cili parandalon aksidente të cilat për fat të keq po ndodhin për çdo ditë në vendin tonë. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, sipas raportit policor, kanë ndodhur 32 aksidente trafiku me dëme materiale, 19 me të lënduar, e për fat të…

Details

Shëndeti dhe mirëqenia mendore duhet të jenë prioritet global

Në kohën kur globi ende përballet me pasojat që la pandemia e CoViD -19, kurrë më shumë se tani, ekspertët po i kushtojnë vëmendje shëndetit mendor. Andaj, “Dita Botërore e Shëndetit Mendor”, që është caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë të shënohet më 10 tetor, sivjet bënë thirrje: “Të bëjmë shëndetin dhe mirëqenien mendore për…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Më 10 tetor, të vitit 2002, Jay-Z publikoi këngën “Bonnie And Clyde”, në bashkëpunim me këngëtaren dhe njëherit bashkëshorten e tij, Beyoncé, në paraqitjen e saj të parë solo, që nga shpërbërja e grupit Destiny’s Child. – Në këtë datë, të vitit 2011, Lana Del Rey publikoi këngën e saj të parë debutuese “Video…

Details

Në këtë datë, në muzikë veçojmë këto ngjarje

– Në këtë datë, të vitit 2018, u hap për publikun ‘Mondo Scripto’, ekspozita e parë e teksteve dhe vizatimeve nga Bob Dylan, në Galerinë Halcyon, në Londër. – Më 9 tetor, të vitit 2000, Barry White, mbajti një fjalim në skuadrën e debatit në Universitetin e Oksfordit. – Në këtë datë, të vitit 1961,…

Details

Tetori – muaj i filmave horror

Të shumtë do të jenë filmat dhe serialet premiere, që do të publikohen gjatë javës së ardhshme, të cilët përfshijnë jo vetëm aktorë të mrekullueshëm, por edhe përmbajtje interesante, që do të ju mbajnë pranë ekraneve televizive. Mirëpo, duhet theksuar se muaji tetor, kryesisht u dedikohet filmave në prag të Halloween-it, që do të thotë…

Details

Delegohen gjyqtarët e ndeshjes Drita – Trepça’89, në kuadër Superligës së Kosovës në futboll

Rikthehet Superliga e Kosovës me ndeshjet e xhiros së dhjetë, njëherit fillon faza e dytë e kampionëve. Janë deleguar tanimë gjyqtarët që do t’i drejtojnë duelet e kësaj jave, në elitën e futbollit Kosovar. Sot (08.10.22),  pritet një ndeshje interesante në Gjilan, aty ku Drita e pret Trepçën ’89. Gjyqtar kryesor për këtë takim, është…

Details

Të rejat javore në teknologji

Përmbledhjen javore të teknologjisë e nisim me detajet për modelet e reja të markës Samsung, Galaxy. Modelet S23, janë pajisur me mbushës 25W, qysh muajin e kaluar, ndërsa këtë javë u bë e ditur se Galaxy S23, do të fuqizohet nga një bateri 3.900 mAh, që është 200 mAh më shumë se S22. Sa i…

Details